Uygulama pazarı 6,3 trilyon dolara koşuyor

0

Mobil uygulamalara olan yoğun ilgi 2021 yılına geldiğimizde bu pazarın dünya çapında 6,3 trilyon dolar büyüklüğe ulaşacağını gösteriyor.

Araştırma şirketi App Anie’nin hazırladığı analize göre global uygulama pazarı, 2016’daki 1,3 trilyon dolarlık değerinden %380’lik bir zıplamayla 6.3 trilyon dolara yükselecek.

App Anie’ye göre bu hızlı yükselişin neden, giderek daha çok insanın akıllı telefonlara sahip olması. 2016’da toplam 1.3 trilyon saat boyunca uygulama kullanan insanların 2021’de 3.5 trilyon saat uygulama kullanması bekleniyor.

Mobil cihazlara olan ilginin en büyük göstergesi ise, mobil ticaretteki hızlı büyüme. Giderek daha fazla insanın mobil ticaret üzerinden alışveriş yapması, telefonlara duyulan güvenin ve akıllı telefonların artık günlük yaşamdaki en önemli asistana dönüştüğünün göstergesi kabul ediliyor.

Öte yandan özellikle Çin’de mobile olan yoğun ilgi büyümenin daha hızlı yaşanmasını sağlıyor. ABD’li kullanıcılara oranla Çinli kullanıcılar mobil alışveriş konusunda üç kat daha istekli görünüyorlar. Para transferi konusunda da Çinli kullanıcılar ABD’li kullanıcılardan iki kat daha fazla mobil cihaz kullanıyor.

2021 yılında Apple’un uygulama satışlarının ise 40 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Öte yandan Google’ın Play marketinin 20 milyar dolarlık uygulama satışı yapması ancak üçüncü parti Android uygulama pazarlarının da 21 milyar dolarlık satışa ulaşması bekleniyor. Bir diğer deyişle, Android uygulamalarının toplam satışı, 2021 yılında iOS uygulamalarının toplam satışını geçecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>