Uygulamalar veri toplama konusunda şeffaf mı?

0

uygulamalar veri toplama

Uygulama mağazalarında, uygulamaların hangi verileri toplandığını görebiliyoruz. Peki uygulamalar veri toplama konusunda şeffaf davranıyor mu?

Uygulamalar veri toplama konusunda yanlış bilgi veriyor

Kullanıcı verilerinin öneminin artması, usulsüz bir şekilde veri toplanmasında da artışa neden oluyor. The Washington Post, uygulamaların topladıkları veriler konusunda yeni bilgiler paylaştı.

Uygulama mağazasından rasgele şekilde uygulamalar seçilere toplanan verilerle ilgili testler yapıldı. Bu testler sırasında bazı uygulamaların mağazada belirtmediği verileri topladığı da öğrenildi. Uygulama Gizliliği bölümünde birçok uygulamanın şeffaf davranmadığı ve kullanıcılara belirttiğinden farklı veriler topladığı da tespit edildi.

Örneğin; Satisfying Slime Simulator isimli uygulamada herhangi bir veri toplanmadığı belirtiliyordu. Yapılan araştırmada uygulamanın cihaz tanıma verilerini Facebook ve Google gibi şirketlerle paylaştığı tespit edildi.

The Washington Post bu bilgilerde bilerek saptırma yapılabileceğini veya uygulama yayıncısının yanlışlıkla hata yapılabileceğini belirtiliyor. Dolayısıyla uygulama mağazalarının, bilgilerin kontrol edilmesinde ekstra dikkat etmesi gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>