Uzaktan çalışma sunan iş sayısında artış yaşanıyor

0

Uzaktan çalışma

İşverenler teknik yetenek arayışlarını genişlettikçe, uzaktan çalışma sunan yeni teknoloji işlerinin sayısı artış gösterdi.

CompTIA’nın en son Teknolojik İş Gücü Durumu Raporu, 2021’de yayınlanan bir milyondan fazla teknoloji işinin evden çalışma (WFH) veya hibrit çalışma seçeneği sunduğunu ortaya koyuyor. 2019’a kıyasla uzaktan çalışma teknik işlerinde yüzde 77’lik bir artışa işaret ediyor.

Raporda, pandemi döneminde uzaktan çalışma ve işverenler arasında BT ve teknoloji çalışanlarının işlerinin çoğunu ofis dışında gerçekleştirebilecekleri kabulünün artmasıyla tetiklenen verilerin “iş yeri hakkında düşünmede önemli bir değişime” işaret ettiği belirtildi.

Toplamda, 2021’de ABD’deki teknik iş ilanlarının dörtte birinden fazlası (yüzde 28) uzaktan çalışma teklifinde bulundu. Ülke çapında, işverenler BT meslekleri için 3.5 milyondan fazla iş ilanı listeledi. Her 10 iş ilanından yaklaşık üçü, gelişen teknolojilerdeki veya yeni teknik beceriler gerektiren işler içindi.

CompTIA, genel olarak, ABD teknoloji sektöründeki istihdamın 2021’de 80.000 işçi arttığını buldu. İleriye baktığımızda CompTIA, BT uzmanlarına yönelik talepte herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermediği için 2022’de ABD’de şaşırtıcı bir şekilde 178.000 yeni teknoloji işi yaratılacağını tahmin ediyor. Veri bilimcileri ve analistleri, siber güvenlik uzmanları, yazılım geliştiriciler ve bilgisayar ve bilgi araştırma bilimcileri, 2022’de güçlü bir büyüme görmesi beklenen meslekler listesinin başında yer alacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>