Techinside Google News
Techinside Google News

Uzaktan kumandayla sürüşe az kaldı

Ünlü otomobil üreticisi Land Rover, otomobili cep telefonu üzerinden kontrol etmeyi sağlayan bir uygulama geliştirdi.
- Advertisement -

gf8a2995_LowResMobil uygulamaların hayatın her alanına girmesine alışkındık ancak mobil uygulama ile otomobil sürme deneyimine henüz kimse cesaret edemiyordu. Ancak Land Rover yeni geliştirdiği prototip uygulamasıyla, yakın gelecekte otomobillerin, cep telefonları ile kontrol edilip sürülebileceğini gösteriyor.

Land Rover’ın geliştirdiği uygulama, şoförün direksiyon’u, vitesi, gaz ve fren pedallarını cep telefonu üzerinden kontrol edebilmesine imkan veriyor. Land Rover’ın uygulamayı geliştirme amacı şoförün dar alanlarda manevra yapması gerektiğinde dışarıdan onu yönlendirecek birine ihtiyaç duymadan, araçtan çıkarak araca manevrayı kendi başına yaptırabilmesi. Örneğin, arazide seyrederken, büyük bir çukurun veya tehlikeli bir yamacın üzerinde tekerleklerin doğru noktalar üzerine ilerlediğinden emin olmak isteyen sürücü araçtan inerek otomobili cep telefonu ile yönetebiliyor. Veya park alanına gelip iki otomobilin arasına sıkışmış, kapıları açmak için yeterince pay kalmamış Land Rover’ı mobil uygulama ile çalıştırıp dar park alanındna cep telefonu yardımıyla çıkarmak mümkün oluyor.

Mobil uygulama henüz prototip aşamasında, yani yayınlamış değil ancak mobil uygulamaların hayatımızı ne kadar kolaylaştırabileceğine dair güzel bir örnek oluşturuyor. Uygulama şimdilik sadece Land Rover’ın gündeminde olsa da, kısa süre sonra tüm otomobil üreticilerinin benzer uygulamalarla karşımıza çıkacağına da şüphe yok.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir