Uzaktan kumandayla sürüşe az kaldı

0

gf8a2995_LowResMobil uygulamaların hayatın her alanına girmesine alışkındık ancak mobil uygulama ile otomobil sürme deneyimine henüz kimse cesaret edemiyordu. Ancak Land Rover yeni geliştirdiği prototip uygulamasıyla, yakın gelecekte otomobillerin, cep telefonları ile kontrol edilip sürülebileceğini gösteriyor.

Land Rover’ın geliştirdiği uygulama, şoförün direksiyon’u, vitesi, gaz ve fren pedallarını cep telefonu üzerinden kontrol edebilmesine imkan veriyor. Land Rover’ın uygulamayı geliştirme amacı şoförün dar alanlarda manevra yapması gerektiğinde dışarıdan onu yönlendirecek birine ihtiyaç duymadan, araçtan çıkarak araca manevrayı kendi başına yaptırabilmesi. Örneğin, arazide seyrederken, büyük bir çukurun veya tehlikeli bir yamacın üzerinde tekerleklerin doğru noktalar üzerine ilerlediğinden emin olmak isteyen sürücü araçtan inerek otomobili cep telefonu ile yönetebiliyor. Veya park alanına gelip iki otomobilin arasına sıkışmış, kapıları açmak için yeterince pay kalmamış Land Rover’ı mobil uygulama ile çalıştırıp dar park alanındna cep telefonu yardımıyla çıkarmak mümkün oluyor.

Mobil uygulama henüz prototip aşamasında, yani yayınlamış değil ancak mobil uygulamaların hayatımızı ne kadar kolaylaştırabileceğine dair güzel bir örnek oluşturuyor. Uygulama şimdilik sadece Land Rover’ın gündeminde olsa da, kısa süre sonra tüm otomobil üreticilerinin benzer uygulamalarla karşımıza çıkacağına da şüphe yok.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>