Techinside Google News
Techinside Google News

Uzay depoları kargo teslimatını bir saate indiriyor!

Inversion Space uzay depoları kargo teslimatını bir saate indirmeyi hedefliyor. Bu depolar, özellikle askeri görevlerde kullanılabilecek.
- Advertisement -

Inversion Space, askeri lojistik sektörüne yeni “uzay deposu” yetenekleri getirmenin yollarını arıyor. 2021 yılında kurulan girişim, kargoyu yörüngede depolamak için yeniden kullanılabilir yeniden giriş kapsülleri geliştiriyor. Bu kargo Dünya’ya teslim edilmek üzere hazırda tutulacak. Şirket, istendiğinde onu bir saat içinde dünyanın herhangi bir yerine teslim edebilecek.

Uzay depoları kargo süresini kısaltıyor

Teknoloji yakın zamanda Inversion Space’in şu anda Ekim ayı başlarında yapılması planlanan “Ray” yol bulma görevi sırasında teste tabi tutulacak. Inversion Space’in Ray misyonunun, SpaceX’in Transporter-12 araç paylaşımı misyonunda uçması bekleniyor. Şirket, daha büyük bir kapsülün geliştirilmesini destekleyecek teknolojileri dağıtacak ve test edecek.

Inversion Space’in kurucu ortağı ve CEO’su Justin Fiaschetti, SpaceNews’e verdiği röportajda şirketin kapsüllerinin, tıbbi malzemeler ve askeri teçhizat da dahil olmak üzere çok çeşitli malları depolayabileceğini söyledi. Inversion Space ana müşterisini Savunma Bakanlığı olarak görüyor. Altyapısı oluştuktan sonra daha uygun fiyatlı özel sektör seçenekleri sunmayı hedefliyor. Şirket henüz kapsüllerinin yük kapasitesini açıklamadı.

Ray görevi sırasında Inversion Space’in kapsülü birkaç hafta boyunca yörüngede kalacak. Yerdeki bir ekip kapsülün durumunu analiz edecek ve veri toplayacak.  Görev sona erdiğinde kapsül, yerleşik bir roket motoru kullanarak yörüngeden çıkma işlemini gerçekleştirecek. Yeniden girişten sonra Inversion Space tarafından geliştirilen iki paraşüt açılacak. Her şey planlandığı gibi giderse Kaliforniya kıyılarında yumuşak bir iniş gerçekleştirecek. Bu görev sırasında toplanan veriler, Inversion Space’in operasyonel görevleri için daha büyük bir kargo kapsülü geliştirmesine yardımcı olacak.  Inversion Space’in sistemi, SpaceX’in birkaç yıl önceki “Dünyadan Dünyaya” ulaşım konseptini akıllara getiriyor. Aslında Fiaschetti, SpaceX ve Relativity Space’in eski bir itiş mühendisi. Şirket aynı zamanda özel uzay şirketi Sierra Space’le de rekabet edecek. Sierra Space Ghost yakın zamanda testin son aşamasına girdi ve aynı zamanda 90 dakikalık bir pencere içinde kargo teslim etme kapasitesine de sahip. Uzay depoları kargo konusunda önemli bir yenilik sağlayacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir