Uzay ekonomisi kalkışa hazır

0

Uzay ekonomisi

NASA liderleri, 37. Uzay Sempozyumu’nda, uzay endüstrisi için iyi fikirleri olan lisansüstü öğrenciler için hareket zamanının geldiğini söyledi.

2022, uzay ekonomisi için önemli bir yıl olacak. Uzay Vakfı’na göre, bu yıl uzay tarihindeki herhangi bir yıldan daha fazla 15 yeni fırlatma aracı piyasaya sürülecek. Geçen yıl, ABD uzay limanları 1967’den bu yana herhangi bir yıldan daha fazla fırlatma yaptı ve sayı artıyor. Bununla birlikte, ABD uzay endüstrisi istihdamında istihdam 10 yılın en yüksek seviyesinde.

NASA liderlerine göre, ay yüzeyinde ve cislunar uzayda hizmet ve altyapı ile 20 yıl içinde kamu ve özel misyonları alçak Dünya yörüngesinin (LEO) ötesine taşıyabilecek gelişen bir uzay ekonomisi için ivme var. NASA liderleri, 37. Uzay Sempozyumu’nda, hızla büyüyen bir ekonomi olduğunu ve kapıdan adım atmak isteyen gençler için umut verici fırsatlar sunduğunu söyledi.

NASA’daki Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’nün (STMD) yardımcı yöneticisi James Reuter, uzay ekonomisi şimdiden 400 milyar dolarlık bir endüstri ve “1 trilyon dolara ulaşma yolunda ve oraya düşündüğümüzden daha hızlı ulaşacağından şüpheleniyorum” dedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>