Uzay İstasyonu çöpe mi atılıyor?

0

Uluslararası Uzay İstasyonu için sonun başlangıcına gelmiş olabilir miyiz?

NASA’nın bütün odağını Mars’a ulaşmaya yönlendirmesi gerektiğini düşünen bazı bilim insanları ISS’in yıllık 3,5 milyar dolarlık masraflarından kurtulmak gerektiğini dile getirmeye başladı.

Bu görüşü dile getiren en ünlü isim, Ay’a ayak basan Apollo 11 astronotlarından Buzz Aldrin. NASA içinde önemli bir etkisi ve aktif bağlantıları olduğu bilinen eski Astronot, NASA’nın ISS için harcadığı yıllık 3,5 milyar dolarlık bütçenin çok ağır bir fatura olduğunu düşünüyor. ISS’de yapılacak deneylerin, çalışmaların sonuna gelindiğini düşünen Aldrin, NASA’nın Mars’a insan göndermek için gerekli çalışmalara başlamak için odağını ISS üzerinden çekmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Peki ISS ne olacak?

ISS’nin NASA gibi dev bir devlet kurumunun elinde işletilen bir kamu malı olmasına gerek olmadığının altını çizen Aldrin bu istasyonun SpaceX, Boeing gibi uzaya çıkmay kabiliyetine sahip özel şirketlere satılabileceğini ve dileyen herkesin ücretini ödeyerek ISS’i hem turistik hem de bilimsel amaçlarla kullanılabileceğini hatırlattı.

Aldrin’in bu fikri dile getirmesiyle beraber, ISS’i özel şirketlere satma fikrinin artık NASA yönetimi içinde de sesli dile getirilmesi bekleniyor. ABD Başkanı Trump’ın da önceliği Mars’a ulaşmaya vermek istediği bilindiğinden ABD yönetiminin de ISS’i satarak elde edeceği geliri Mars görevine aktarabileceği ayrıca ISS’in masraflarından kurtulmaktan da memnun olabileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>