Uzay oteli geliştirilecek

0

Uzay oteli

Gateway Foundation, uzay yörüngesinde uzay oteli geliştirmeyi planlıyor. Uzay otelinin turistik olarak kullanılabilmesi, uzay turizminde yeni bir dönemi başlatabilir.

Uzay oteli projesi

Gateway Foundation, daha önce yeni bir uzay istasyonu kurmak istediğini açıklamıştı. Bu istasyon için geliştirme çalışmalarına başlayan şirket, istasyonun bir otel gibi kullanılabileceğini de düşünüyor.

Tasarım çalışmaları devam eden proje kapsamında, uzay istasyonu dönme dolap gibi çember bir yapıya sahip olacak. Uzayda özel bir hareket yörüngesi izleyecek olan istasyon, dünyadaki yer çekimine benzer bir özelliğe sahip olacak. Bu sayede istasyona gelen insanlar, kendilerini dünyadaki yer çekimi ortamında gibi hissedebilecekler.

Proje kapsamında bu istasyonun bir otel gibi de kullanılabileceği belirtiliyor. 400 kişin yaşayabileceği bir konsept geliştiren araştırmacılar, 24 modülü bulunan otelde bar, restoran, konser salonu gibi sosyal aktivite alanlarının da bulunabileceğini belirtiyor. Uzay istasyonunun 2025 yılında yörüngeye yerleşmesi hedefleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>