Techinside Google News
Techinside Google News

Uzay tabanlı Güneş enerjisi dünyaya ilk kez aktarıldı

Caltech araştırmacıları dünyada bir ilki başardı. Uzay tabanlı güneş enerjisi dünyaya ilk kez başarılı bir şekilde aktarılmış oldu.

Caltech araştırmacıları dünyada bir ilki başardı. Uzay tabanlı güneş enerjisi dünyaya ilk kez başarılı bir şekilde aktarılmış oldu.

California Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları güneş enerjisini uzaydan Dünya’ya tek bir kablo olmadan ışınladıkları bildirildi ve bunun bir ilk olduğunu söyledi.

- Advertisement -

Deney, Caltech’in Uzay Güneş Enerjisi Projesinin bir parçasıydı ve enstitü basın açıklamasıyla başarılı bir iletim duyurdu. Araştırmacılar, güç aktarımı deneyini, Güç Aktarımı Düşük Yörünge Deneyi için Mikrodalga Dizisini veya geçtiğimiz Ocak ayında başlatılan yörünge içi Uzay Güneş Enerjisi Göstericisi’nde (SSPD-1) küçük bir prototip olan MAPLE’yi kullanarak gerçekleştirdi.

Japonya bu teknolojiyi kullanmak istiyor

Araştırmacılar, ilk olarak, MAPLE’nin verici dizisinin, mikrodalgalar kullanarak uzayda toplanan güneş enerjisini Pasadena’daki Caltech kampüsündeki Gordon ve Betty Moore Mühendislik Laboratuvarı’nın çatısındaki bir alıcıya başarılı bir şekilde ışınladığını söylüyor.

Uzay Güneş Enerjisi Projesi eş direktörü Ali Hajimiri basın açıklamasında, “Şimdiye kadar yaptığımız deneyler sayesinde, MAPLE’nin uzaydaki alıcılara başarılı bir şekilde güç iletebildiğine dair onay aldık. Ayrıca burada, Caltech’te saptadığımız diziyi, enerjisini Dünya’ya yöneltecek şekilde programlayabildik. Elbette onu Dünya’da test etmiştik ama artık uzay yolculuğuna dayanabileceğini ve orada çalışabileceğini biliyoruz” dedi.

Momentus Space’ten bir Vigoride uzay römorkörüne takılan SSPD-1, güneş enerjisi toplamak için kullanılan iki panelden oluşuyor. MAPLE içindeki bir dizi verici, bu enerjiyi yapıcı ve yıkıcı girişim kullanarak belirli bir mesafeye gönderiyor. Vericisinden yaklaşık bir fit uzakta bulunan MAPLE, güneş enerjisini toplayan ve onu deney sırasında MAPLE içindeki iki LED’i yakmak için kullanılan DC elektriğe dönüştüren iki alıcıya sahip. Araştırmacılar, alıcılar arasındaki iletimleri kaydırarak her seferinde bir LED yakabildiler ve dizinin doğruluğunu gösterdi. MAPLE ayrıca, vericilerin Dünya gibi uzay aracının dışındaki bir hedefe enerji ışınlamasına izin verebilecek bir pencereye sahip.

Hajimiri yaptığı açıklamada: “İnternetin bilgiye erişimi demokratikleştirmesi gibi, kablosuz enerji transferinin de enerjiye erişimi demokratikleştirmesini umuyoruz. Bu gücü almak için yerde herhangi bir enerji iletim altyapısına ihtiyaç duyulmayacak. Bu, uzak bölgelere ve savaş veya doğal afet nedeniyle harap olmuş bölgelere enerji gönderebileceğimiz anlamına geliyor” dedi.

Güneş enerjisini uzaydan kablosuz olarak iletme yeteneğinin yenilenebilir enerji için çok büyük etkileri var. Öyle ki Japonya bunu 2030’ların ortalarında kullanmaya başlamayı planlıyor. Bir Japon araştırma ekibi, 2025 yılında bir kamu-özel ortaklığı ile teknolojiyi pilot olarak kullanmak istiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir