Techinside Google News
Techinside Google News

Uzay taksisinin şoför koltuğunda kim oturacak?

Uzaya çıkıyor, Uluslararası Uzay İstasyonu'na 6 saatte gidebiliyoruz. Sivil yolculuklar yakın. Ancak pasta bu kadar büyük olunca rekabet de artıyor.
- Advertisement -

Boeing Co ile Space Exploration Technologies’in NASA ile gerçekleşen anlaşmasına itiraz eden Sierra Nevada red cevabı aldı.

ABD’nin kamu harcamalarını denetleme yetkisine sahip resmi kurumu Government Accountability Office (GAO), Sierra Nevada tarafından sunulan itiraz kabul edilmedi. Sierra Nevada, NASA’nın Boeing Co ve Space Exploration Tech. (SpaceX) ile yaptığı 6.8 milyar dolarlık anlaşmaya itiraz etmiş, gerekli şartlar ile ilgili ciddi sorunlar olduğunu iddia etmişti.

Eylül ayında yapılan anlaşmaya Uluslararası Uzay İstasyonu‘na yapılacak operasyonlar da dahildi ve her iki şirket de bu uçuşlardan sorumluydu. Boeing’in anlaşmasının 4.2 milyar ve SpaceX’inkinin ise 2.6 milyar dolar değerinde olduğu açıklanmıştı.

Sierra Nevada, yaptığı itirazda NASA’nın Boeing ile anlaştığını ancak rakip ismin 900 milyon dolar daha fazla talep ettiğini belirtti. Bir başka deyişle NASA daha yüksek fiyat veren isme onayı verdi ve bu da prosedürlerin gereklerine tam anlamıyla ters düşüyordu. GAO ise Boeing’in yüksek fiyat vermesine rağmen daha güçlü teknik imkanlar, güvenlik, geçmiş deneyim ve yönetim yaklaşımı sebebi ile önde olduğuna kanaat getirdi.

SpaceX için de açıklamada bulunan GAO, markanın Sierra Nevada’dan daha düşük bedel talep ettiğini ve aynı zamanda daha çok imkan sunduğunun altını çizdi.

Uzay Taksileri projesi ile NASA, Dünya’dan yola çıkacak Amerikalı astronotları uzay istasyonlarına daha hızlı biçimde ulaştırmayı amaçlıyor. Bir başka hedef ise Rusya’nın tekelini kırarak, 2017’ye kadar projeyi tamamlamak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir