Uzay uçuşlarına vergi geliyor

0

Vergisini ödemeden uzaya gidip gelebileceğinizi düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. ABD’de uzay uçuşlarının yapıldığı Kaliforniya eyaleti, uzaya insan ve malzeme götürüp getiren şirketlere uçuş başına vergi koymaya hazırlanıyor. 

Tasarı halindeki yasaya göre, sayıları giderek artan uzay şirketlerinin, uzaya yaptıkları her uçuş için vergi ödemeleri mecburiyeti doğacak. Bu yasa, aynı tren veya kamyon şirketlerinde uygulandığı gibi uygulanacak.

Eyalette yasalar gereği eyalet dışına ve içine mal veya insan taşımak vergiye tabi bulunuyor. Ancak uzayda mal ve insanların nereden nereye taşındığını tespit etmek mümkün olmadığından Kalifoniya eyaleti uzay şirketlerini uçuş başına vergilendirme formülünü uygulayacak.

Uzay şirketleri başka eyalete mi kaçacak?

Öte yandan bu vergilerin uzay şirketlerini Kaliforniya’dan kaçırma ihtimali de bulunuyor. Rakip eyaletlerin kendi kalkış rampalarını kurarak şirketleri kendilerine çekme ihtimali bulunuyor. Şimdilik, Ay’da maden aramak için kurulan Moon Express şirketi vergilendirme planları nedeniyle Florida’ya taşınma kararı almış durumda. Ancak Kaliforniya uzay endüstrisinin merkezi konumunda olduğu için büyük şirketlerin buradan ayrılmak istemeyeceği düşünülüyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>