Uzayda 3D baskı yapıldı!

0

Uzayda 3D baskı

Uzayda 3D baskı kullanılarak yapay et üretildi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçekleşen bu deney, uzayda gıda üretimi için büyük bir öneme sahip.

Uzayda 3D baskı ile et üretimi

Günümüzde gıda üretimi yapabilmek için çeşitli 3D baskı projeleri yürütülüyor. Biyobaskı sektöründe yaşanan ilerlemeler ile artık uzayda da yapay gıda üretimi mümkün hale geliyor.

İsrail merkezli bir gıda firması olan Aleph Farms, uzayda yapay gıda üretimine yönelik büyük bir proje gerçekleştirdi. İneklerin kas üretimini taklit eden ekip, 3D baskı kullanarak uzayda kırmızı et üretmeyi başardı. Projede, Rus şirket 3D Bioprinting Solutions’ın biyoyazıcılar kullanıldı.

Uzayda yer çekiminin çok küçük olması sayesinde baskı işleminin her yönden yapılabildiği ve dünyadakine kıyasla daha hızlı gerçekleştiği belirtiliyor. Ekip, etin seri üretimi için zamana ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>