Uzaydaki ilk madencilik faaliyeti 22 Şubat’ta başlıyor

0

İnsanoğlunun madenlerini sadece dünyadan çıkarttığı dönem, 22 Şubat günü son buluyor. Japonya’nın 2014 yılında uzaya fırlattığı madencilik uydusu Haybusa 2, üç yıl süren yolculuğundan sonra hedefindeki asteroide geçen yıl ulaştı.

2020’de dünyaya geri dönecek

O günden bu yana, dev asteroidin yüzeyine yerleşen ve robotlarını çevreye gönderen uzay aracı, 22 Şubat günü asteoroidin yüzeyinden örnek maden parçaları toplayacak. Daha sonra ise Dünya’ya doğru geri dönüş yolculuğuna başlayacak olan Haybusa 2 2020 yılında Dünya’ya dönmüş olacak. 

Haybusa 2’nin getireceği örnek madenlerin içinde, demir, nikel, cobalt, su ve nitrojen bulunması bekleniyor. Astronotlar tarafından Ay’dan getirilen örnek taşların dışında, dünya dışında madencilik yapma amacını taşıyan bu ilk denemenin ardından, pek çok dev şirketin, değerli madenlere sahip olduğu düşünülen asteroidlere dev yükler taşıyabilecek uzay gemileri göndermesi bekleniyor.

Elon Musk’ın uzak mesafelere dev yükler taşıyabilecek uzay gemisi tasarımlarını hayata geçirme çalışmalarının bir nedeni olarak da yakın tarihte yaşanacak olan bu uzay madenciliği yarışı olduğu vurgulanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>