Uzun yaşamın sırrı para mı eğitim mi?

0

Uzun yaşamın sırrı

Araştırmacılar, uzun yaşamın sırlarını bilimsel yönden ele almak için para ve eğitim konusunda araştırma yaptı. Uzun yaşamın altında yatan nedeni araştırmak için 174 ülkenin verileri incelendi.

Uzun yaşamın sırrı: Eğitim

Ülkelerin ekonomisi ve o ülkenin vatandaşlarının yaşam sürelerine baktığımızda, gelişmiş ekonomisi olan ülke vatandaşlarının daha uzun süre yaşadığını görüyoruz. Ancak yaşam süresi, sanılanın aksine direkt olarak ekonomi ile ilgili olmayabilir.

Viyana’daki Uluslararası Sistemler Uygulamalı Sistem Analizi Enstitüsü tarafından yapılan araştırma, bu konuya açıklık getiriyor. Araştırmada, 1970’den 2010’a kadar 174 ülkeden kişi başına GSYİH (gayri safi yurtiçi hasıla), yaşam süresi ve eğitim süresi hakkında ortalama veriler toplandı. Ekip, aynı matematiksel modele gelir ve eğitim süresini koyduğunda, eğitim süresinin yaşam beklentisi ile çok daha yoğun bir ilişkide olduğu bulundu.

Araştırma ekibinden Lutz, okulların ileri teknoloji hastanelere göre daha iyi bir sağlık yatırımı olabileceğini belirtiyor. Çalışmada örnek olarak Küba ve ABD arasında kıyaslama yapıldı. ABD ekonomi olarak Küba’dan çok ileride olmasına rağmen, eğitimde lider ülkelerden biri olan Küba’da yaşam beklentisi daha yüksek.

Bu çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce eğitim mi para mı?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>