Vanilla VA001 rekor kırdı!

0

Geçtiğimiz Ocak ayında Vanilla VA001, tarihteki içten yanmalı en uzun süreli insansız uçuş ile dünya rekoru kırdı. 11 metrelik kanat açıklığı olan dizel motorlu drone, 5 gün, 1 saat, 24 dakika boyunca havada kalarak bu rekoru kırmayı başardı. VA001, 11.265 km’lik dairesel yörüngedeki yolculuğunun ardından yere normal bir şekilde ulaştı.

Vanilla VA001, drone’ların yaygınlaşmasının önündeki en büyük problemlerden biri olan menzil sorununu ortadan kaldırıyor.

Vanilla VA001 ile 5 gün, 1 saat, 24 dakika

Askeri ve sivil operasyonlar için tasarlanan ultra dayanıklı VA001, benzer drone’lardan çok daha az lojistik destek gerektiriyor. 31 litre yakıt alanı bulunan drone, 13.6 kg’a kadar yük taşıyabiliyor ve bunun için 800 waat’lık güce gereksinim duyuyor. 4600 metre yükseklikte saate 139 km hızla 10 gün boyunca yol alabiliyor.

VA001 birçok farklı görev için özelleştirilebilir. Elektro-optik ve kızılötesi görüntüleyiciler, sentetik diyafram radarı, SIGINT sistemleri, tarım haritalama, afet bölgesi görüntüleme, hücresel ağ ve internet dağıtımı gibi eklentiler için istenilen görevleri yerine getirebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>