Varlıklı ve yoksul gençlerin Web’e bakışı farklı

0

OECD’nin, dünya çapında yaptığı bir araştırma, gençlerin internet kullanma alışkanlıkları hakkında önemli verileri ortaya koydu.

OECD, internete erişimin, genç insanlar için fırsat eşitliği yaratacak önemli bir gelişme olduğunu düşünüyor. Araştırma ise, hayatın başında fırsatları daha az olan yoksul gençler için internetin bir kişisel gelişim fırsatı olarak kullanılıp kullanılmadığını tespit etmek için tasarlandı.

Geniş çaplı araştırmada öne çıkan önemli sonuçlardan biri de, varlıklı gençlerin interneti bilgi araştırmak ve haber okumak için kullanıyor olduklarının anlaşılması.

İnternet yoksul gençlerin değerli zamanını çalıyor

Öte yandan, yoksul gençlerin, varlıklı gençlerle aralarındaki farkı kapamak için interneti kişisel gelişimleri adına kullanmak yerine, daha ağırlıklı olarak chat yapmak ve video oyunları oynamak için kullandıkları anlaşılıyor.

Kuzey Avrupa ülkelerinde ve Hong Kong’da, yoksul gençlerin %98’inin evlerinde internete erişim olduğu tespit edilirken bu oran Türkiye’de %50, Meksika’da %45, Ürdün’de %40, Şili’de %38 olarak vurgulanıyor. Evlerinde internet bağlantısı olmayan yoksul gençler, okuldan veya internet kafelerden sanal dünyaya bağlanabiliyorlar.

Ancak tüm ülkelerde gençlerin sosyo ekonomik durumlarının, interneti kullanma biçimlerine doğrudan etki ettiği de göze çarpıyor.

Buna göre, maddi imkanları daha kısıtlı olan yoksul gençlerin chat uygulamalarına ve video oyunlarına daha fazla zaman harcadığı dikkat çekiyor.

OECD’nin bu rapor ışığında, üye ülkelerden, yoksul gençlerin internette daha faydalı zaman geçirmelerini sağlayacak programları hayata geçirmelerini isteyeceği tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>