Vatikan etik yapay zeka çağrısında bulundu

0

etik yapay zeka

Yayınlanan bir bildiri ile Vatikan etik yapay zeka için çağrıda bulundu. Bildiride, yapay zeka çalışmalarında etik standartlara uyulması gerektiği belirtildi.

Vatikan etik yapay zeka istiyor

Yapay zeka alanındaki çalışmalar, bu çalışmaların etik ilkelere ne kadar uygun olduğuna yönelik tartışmaları da beraberinde getiriyor. Papa’ya sunulan bir bildiride, Vatikan’dan etik yapay zekaya yönelik yeni bir çağrı geldi.

Vatikan bünyesinde yer alan Pontifical Academy for Life, geçtiğimiz günlerde Rome Call for AI Ethics isimli bir bildiri yayınladı. Yayınlanan bildiride, yapay zekanın insanlara uyum sağlaması gerekirken, insanların yapay zekaya uyum sağlaması için çalışıldığı belirtildi. Ayrıca yapay zekanın insan hayatını kolaylaştırmak için geliştirilmesi gerektiği vurgulandı. Papa’ya sunulan bildiride, bunun için etik yapay zeka çalışmalarının önemi vurgulandı. Ayrıca Microsoft ve IBM şirketlerinin de bu bildiriye imza attıkları, yararlı yapay zeka teknolojileri geliştirmek için çalışacakları duyuruldu.

Vatikan tarafından yayınlanan bu bildiriye benzer şekilde Birleşmiş Milletler, Beyaz Saray ve Avrupa Birliği de açıklamalar yapmıştı. Özellikle sivil toplum kuruluşları, yapay zeka çalışmalarını yakından takip ederek insanlık yararına çalışmaların yürütülmesi için öneriler sunuyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>