Ve polis Covid 19 uygulamasıyla arananları bulmaya başladı

0

Covid-19 pandemisi nedeniyle kullanılan uygulamaların insanları 7/24 izlemeye imkan tanıyacak bir “big brother” dünyası yaratmasından endişe ediliyordu.

Big Brother is watching you

Singapur’da şimdi bu senaryo gerçek oldu. Singapurda devlet Covid-19 takip uygulamasının daha sağlıklı çalışması için insanların giyilebilir küçük bir cihaz takmasını istiyordu.

Bir tür GPS cihazı olan bu minik giyilebilir cihaz kullanıcıların hareketlerini takip edip olası riskli alanlarda bulunanları uyarıyordu.

Singapur polisi şimdi bu cihazlardan gelen verilere ulaşarak, aranan bazı kişileri “eliyle koymuş” gibi bulmaya başladı. Bu durum, devlet kurumlarının vatandaşların her hareketini izleyerek baskı altına alacakları bir düzenin oturması endişelerini artırıyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>