Venezuela kripto paradan 735 milyon dolar topladı

0

Sol görüşlü liderleri tarafından ABD şirketlerini ülkeden kovduğu ve ülke kaynaklarından elde ettiği geliri halka açtığı için ABD’nin ağır ticari ambargosuna uğrayan Venezuela’nın ambargoyu kırmak için geliştirdiği kripto para birimi Petro, satışa çıktığı ilk günde Venezulla’ya 735 milyon dolar gelir sağladı.

Ambargoyu dijital olarak deldiler

Venezuela’nın petrol kaynaklarına dayanan kripto para birimi Petro fiyatını bir gün önce Venezuela’nın petrol satış fiyatıyla senkronize olacak. 

Dünya çapında yatırımcılar da Venezuela’nın petrol endüstrisine ortak olmak için Petro’ya yoğun ilgi göstermiş görünüyorlar. Öte yandan Venezuela’nın elinde toplam 100 milyon adet Petro bulunuyor ve kripto paranın şu andaki toplam değeri ise 6 milyar dolar. 

ABD maliyesi ise daha önce yaptığı açıklamada, Petro’ya yatırım yapacak ABD vatandaşlarını uyararak bunun ABD ambargosunu delmeye yardımcı olmak anlamına geleceğini ve suç oluşturacağını duyurmuştu. Şimdi ABD dışında Petro satın alan ve kimlikleri tespit edilebilen yatırımcıların ABD’ye girişlerinde tutuklanıp tutuklanmayacağı büyük merak konusu. 

ABD, uyguladığı ambargoları aykırı hareket eden kişi ve kurumları yargılamak için ilgili kişileri ABD’ye girişleri sırasında tutuklayabiliyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>