Vergi çanları teknoloji devleri için çalıyor

0

Apple, Google, Microsoft, Intel, Amazon gibi ABD teknoloji devlerinin tüm kazandıkları parayı İrlanda’daki ofislerine yönlendirerek İrlanda’daki düşük vergilendirmeden yararlanma kurnazlığının sonu gelmiş olabilir.

Avrupa Birliği ABD’nin dev teknoloji şirketleri için vergi usulsüzlüğü yaptıkları nedeniyle milyarlarca dolar cezalar açıklarken bu cezaların ödenmesinin önündeki en büyük engel olan ABD hükumetinin Avrupa Birliği’nin argümanlarını kabul etmeye yaklaştığı vurgulanıyor. 

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire yaptığı açıklamada, ABD’li meslektaşlarının cezalar konusundaki söylemlerinin yumuşadığını ve AB ile ABD arasında bir anlaşmanın mümkün olacağını açıklaması da teknoloji devlerinin köşeye sıkıştığını ortaya koyuyor.

AB kurumları Obama döneminde ABD şirketlerine dev vergi cezaları kestiğinde bu Obama yönetiminin sert tepkisiyle karşılaşıyordu ve şirketlerden önce Obama yönetimi, İrlanda’daki vergi yasalarını hatırlatarak şirketlerin yasa dışı bir işlem yapmadığını savunuyor ve ABD şirketlerini korumaları altına alıyorlardı. AB kurumları ise ABD ile arasındaki ticari ilişkileri zedelememek için sert manevralar yapmaktan çekinerek kestikleri cezaları tahsil edemeden dosyaları bürokrasi sürecinde bekletiyorlardı.

Ancak Trump’ın ABD şirketlerinin gelirlerini ülkeye getirmeleri konusundaki arzusu ABD devletinin teknoloji şirketleri için sağladığı koruma şemsiyesini devreden çıkarmış gibi görünüyor. Trump yönetimi şimdi dev teknoloji şirketlerini ABD’ye dönmeye zorlamak için Avrupa’daki avantajlı vergi ortamının sonlanmasına yardımcı olacağı ve Avrupa Birliği’nin kestiği dev cezalara karşı çıkmayacağı anlaşılıyor.

Bir diğer deyişler, teknoloji devleri için artık kazandıkları dev paralar için dev vergiler ödeme dönemi başlıyor gibi görünüyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>