Vergi dairesi Bitcion’cilerin peşinde

0

Dijital para birimi Bitcoin yaygın kullanımı sayesinde çok büyük ilgi görüyor ve önemli bir yatırım aracı olarak da görülüyor.

Ancak aynı zamanda gelirlerini saklamak veya yasal sisteme sokmadan online alışverişler yapmak isteyenler için Bitcoin güvenli bir alternatif sunuyor.

ABD vergi idaresi IRS, şimdi Bitcoin kullanarak vergi kaçıranları tespit etmek için harekete geçti.

IRS bu amaçla, ABD’deki en büyük dijital para borsası Coinbase’e gönderdiği emirde, 2013 ve 2015 arasında yapılan tüm Bitcoin işlemleri ve kullanıcılarının bilgilerini talep etti.

Bitcoin alıp satanlar tespit edilecek

Bu, IRS’in tüm kullanıcıları, e-mail hesaplarını, IP numaralarını araştırarak Bitcoin kullanıcılarının gerçek kimliklerini tespit etmeye çalışacağını ve Bitcoin üzerinden, beyan ettiği gelirie göre orantısız alışveriş yapanlara ağır cezalar keseceğini gösteriyor.

Ayrıca IRS müfettişleri, bazı kullanıcıların Bitcoin üzerinden vergi kaçırmanın yolunu bulmuş olduğunu fark etmiş durumdalar ve bu yöntemi kullanan diğer kullanıcıları tespit ederek, resmi gelirleri üzerinden ödemesi gereken vergiyi Bitcoin yöntemiyle kaçıranları arayacakları anlaşılıyor.

Öyle görünüyor ki ABD vergi dairesi, Bitcoin kullanıcılarının çok güvendiği anonimlik özelliğini boşa çıkartmak için büyük çaba sarf ederek, ileride Bitcoin üzerinden vergi kaçırmak isteyeceklere unutulmaz bir gözdağı verecek. Bu soruşturmanın devamında yaşanacakları aktarmaya devam edeceğiz. IRS, Bitcoin kullanıcılarını tespit etmeyi başarırsa bu aynı zamanda dijital para birimi teknolojisinde önemli bir dönüm noktası olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>