Veri bilimcisi ve veri mühendisi rollerine talep artıyor

0

Veri bilimcisi ve veri mühendisi

Araştırmalar, birçok şirketin geniş veri kaynaklarını kullanılabilir bilgilere dönüştürmek için mücadele ettikleri için ihtiyaç duydukları yeteneği bulamadıklarını gösteriyor.

Teknoloji analisti Forrester, beş yıl önce, şirketlerin veri bilimi yeteneklerini çekmek için büyük kaynakları yönlendirmekle meşgulken, bilim insanlarının verilerden değer yaratmasına yardımcı olacak mühendislik yeteneğine yatırım yapmayı unutma riski olduğu konusunda uyardı. Şimdi, bazı şirketler bu dengesizliği gidermeye başlıyor gibi görünüyor.

Yaşam bilimleri devi Novartis’in küresel dijital platform ve ürün teslimatı başkanı Loïc Giraud, yetenek mücadelesinin kısa süre önce çok büyük bir sorun olduğunun farkında. Novartis’in yaklaşık 2.000 veri bilimcisi var ve Giraud, yetenek mücadelesinin artık veri mühendisliği yeteneğini tuzağa düşürmek ve iş analisti yeteneğini geliştirmek de dahil olmak üzere diğer alanlara odaklandığını ve diğer şirketlerin de benzer sonuçlara varmasını beklediğini söylüyor. Giraud: “Veri bilimcilerine olan talebin artacağını düşünmüyorum. Tüketilmesi daha kolay ve iş analistlerinin bilimi yapması için daha fazla teknoloji bulacağınızı düşünüyorum. Aslında, kuruluşumuzda bile daha fazla veri bilimci aramaya çalışmıyoruz. Daha fazla insan tarafından kullanılabilecek yazılım çözümleri oluşturmaya ve veri bilimini iş analistleriyle demokratikleştirmeye çalışıyoruz ” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>