Veri merkezi olmadan 8 milyar dolar tasarruf

0

veri merkeziVeri merkezleri, kurumların dijital varlıkları için büyük önem taşıyor. Teknolojik altyapı, kapsamlı iklimlendirme, personel, enerji tüketimi gibi sayısız başlıkta, yüksek maliyetlerle sürdürülebilmeyi zorunlu kılan işleyişi ise veri merkezlerinin belirleyici faktörleri arasında. ABD, kendi kurumları için faaliyetlerini sürdüren veri merkezlerinin rakamsal boyutları anlamında dünya üzerinde öne çıkan ülkeler arasında. Bu noktadaki giderleri de devasa boyutlarda. Ülkenin resmi denetleme ve raporlama kuruluşu Government Accountability Office’e (GAO) göre ise veri merkezi konusunda atılacak bazı adımlarla önemli seviyelerdede tasarruf elde edilebilir.

GAO tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre 2019 yılına kadar devlet kurumları özelinde hizmet veren 11 bin veri merkezinin yaklaşık yarısının faaliyetlerinin sonlandırılması ile birlikte 8.2 milyar dolar tasarruf elde edilebilmesi mümkün. Bununla birlikte söz konusu rakamların daha da yukarı çıkartılması gerektiği belirtiliyor.

ABD’de 2011-2015 yılları arasında kapatılan veri merkezlerinden 2,8 milyar dolar tasarruf elde edilmişti. Rakamın yüzde 84’lük kısmının Tarım, Savunma, İçişleri ve Hazine Bakanlıkları ile ilgili veri merkezi optimizasyon çalışmaları ile sağlandığı kaydediliyor. Planlanan 2016-2019 yılları arasında ise 2100’e yakın veri merkezinin kapatılması ve bunun sonucunda da 5,4 milyar dolar tasarruf sağlanmasının öngörüldüğü anlaşılıyor. 2011-2019 yılı sonunu kapsayan 8 yıllık dönem için 8,2 milyar dolar tasarruf edilebileceği kaydedilirken konuyla ilgili otoritelerin yorumları ise hedefin bir hayli ‘iddialı’ olduğu yönünde.

Geçtiğimiz sene ABD’de faaliyeti sonlandırılan veri merkezlerinden 1 milyar doların üzerinde tasarruf elde edilmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>