Veri merkezi ile evler ısıtılacak

0

Veri merkezi

Veri merkezi konusunda yaşanan en büyük sorunlardan biri, sürekli çalışma ile yüksek derecede ısı açığa çıkması oluyor. Yeni bir çalışma, veri merkezi ile evlerin ısıtılmasını mümkün hale getiriyor.

Veri merkezi ısısı evlere dağıtılacak

Stockholm veri merkezinin ısı değiştiricileri, şehrin ısıtma ağına bağlanıyor. İskandinav veri merkezi operatörü, yeni ısıtma ağını İsveç’in lider enerji tedarikçisi olan Digiplex ve Stockholm Exergi ile ortaklaşa geliştiriyor. Bu proje ile veri merkezinin oluşturacağı atık ısı ile 10.000 hanenin ısınabilmesi hedefleniyor.

Hava-hava ısı eşanjörüne sahip bir operasyonel veri merkezinin, bir şehrin bölgesel ısıtma şebekesine aşırı ısı aktarımının ilk defa yapıldığını belirtiyor. Bu nedenle, bu projenin dünyada bir ilk niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz.

Veri merkezleri, dijital dünyada büyük bir yardımcımız olsa da dünyaya büyük ölçüde zarar veriyor. Yıllık karbondioksit emisyonlarının yüzde 2’sinden sorumlu olan veri merkezleri, dünyadaki güç tüketiminin yüzde üçünü oluşturuyor. Bu nedenle veri merkezlerinde karbon ayak izinin azaltılması oldukça büyük bir önem taşıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>