Veri merkezi sektörüne bulut bilişim yön veriyor

0

datacenter_image_cloudZenium Technology Partners (www.zeniumdatacenters.com/tr) tarafından gerçekleştirilen “Büyüme, Risk ve Bulut Yönetimi” adlı bağımsız araştırma, bulut bilişimin geleneksel veri merkezi sektörünün büyümesini durdurabileceğine dikkat çeken Gartner’ın 2016 sonunda veri merkezi sektörüne bulut bilişimin yön vereceği iddiasını doğruluyor.

İngiltere, Almanya ve Türkiye’de gerçekleştirilen araştırmaya katılan her 10 BT profesyonelinden 9’u (yüzde 91) bulut teknolojilerini kullandığını belirtirken, özel bulut çözümleri yüzde 56 oranla en popüler bulut çözümü olarak dikkat çekiyor. Araştırmaya katılan her 10 BT profesyonelinden 1’i (yüzde 89) gelecek 12 ay içinde diğer bulut çözümlerini değerlendirmeyi planladıklarını belirtiyor. Şu anda herhangi bir bulut çözümü kullanmayanların da yaklaşık yarısı (yüzde 45) bulut bilişime geçmeyi planladıklarını söylüyor.

Araştırmaya katılan her 4 Türk yöneticiden 1’i (yüzde 78) kurumsal verinin buluta taşınmasındaki en büyük sebep olarak devamlı artan veri hacmini gösteriyor. Bu rakam İngiliz yöneticiler arasında yüzde 65’e düşüyor. Dışkaynak kullanımı, sürdürülebilirlik açısından da büyük önem taşıyor. Her 3 katılımcıdan 1’i (yüzde 33), veri merkezi ihtiyaçları için dışkaynak olarak operatör seçmelerindeki en önemli üç kriterden birinin yeşil enerji hedeflerini tutturmak olduğunu belirtiyor. Halihazırda veri merkezi hizmeti için dışkaynak kullanan profesyoneller için diğer önemli kriterler; dayanıklılık/çalışma zamanı (%54), istihdam maliyeti (%51) ve ölçeklendirme (%41) olarak sıralanıyor.

Maliyet, değişen iş ihtiyaçlarına göre şekillenen veri merkezi hizmeti satınalma sürecinde yüzde 62 oranla hala önemli bir kriter olarak gösteriliyor. Halihazırda veri merkezi ihtiyaçları için dışkaynak kullanan katılımcıların belirttiği diğer önemli unsurlar, fiziksel güvenlik (%50), bilgi ve deneyim seviyesi (%49), genişleme (%32), dayanıklılık (%29) ve tesisin konumu (%27).

Zenium Technology Partners Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, “Büyüme, Risk ve Bulut Yönetimi” araştırmasının sonuçları, Zenium olarak karar vericilerin artık geleneksel olmayan yaklaşımları tercih ettiğine dair düşüncemizi destekliyor. Eski veri merkezi modeli artık sürekli gelişen teknoloji ve bunlara uyum sağlayan şirketlerin hızına yetişemiyor. Zenium olarak bu hızlı değişime yanıt vererek pazardaki talep doğrultusunda evrimleşen sağlam veri merkezi çözümleri sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>