Veri merkezleri siber saldırıların hedefi

0

Veri merkezleri siber saldır

Bulut bilişim kullanımı artmaya devam ederken, veri merkezleri siber saldırıların hedefinde olmayı sürdürüyor. Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ve Ulusal Altyapının Korunması Merkezi (CPNI), veri merkezlerinin ve bunların içinde depolanan verilerin korunmasına yardımcı olmak için bir araya gelerek veri merkezi operatörlerine ve kullanıcılarına güvenlik rehberliği sunuyor.

Teknik yönetici Dr Ian Levy: “Veri merkezi operatörleri ve kullanıcıları, tuttukları ve işledikleri verileri korumak konusunda açık bir sorumluluğa sahiptir. Bunu yapmamak büyük bir finansal, itibar ve bazı durumlarda ulusal güvenlik riski oluşturur” diyor.

Levy: “Bu sorumluluklara sahip olmak, kötü niyetli aktörlerin bir veri merkezini hem fiziksel hem de dijital olarak tehlikeye atmak için kullanabileceği bir dizi yöntemi anlamak anlamına gelir” diye ekledi.

En iyi güvenlik uygulamalarını ve verilerin güvenli ve emniyetli tutulmasını sağlamak için veri merkezi operatörlerinin ve kullanıcılarının düşünmesi gereken konular ise şu şekilde:

♦ Risk yönetimi

♦ Dayanıklılık

♦ Coğrafya ve mülkiyet

♦ Fiziksel çevre ve binalar

♦ İnsanlar

♦ Tedarik zinciri

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>