Techinside Google News
Techinside Google News

Veri yönetim ihtiyaçları yeniden tanımlandı

Yeni nesil veri yönetimi konusundaki vizyonunu ortaya koyan Commvault, hızla değişen teknoloji, daralan kaynak ihtiyaçları ve olağanüstü genişleyen veri hacimleri karşında CIO’ların, teknoloji ve iş dünyası liderlerinin karşı karşıya kaldığı yeni müşteri ihtiyaçlarını bugün ortaya koydu.
- Advertisement -

veri yönetimiİşletme verilerinin korunması ve bilgi yönetimi konusunda küresel bir lider olan Commvault ayrıca, modern ve bütüncül bir veri yönetimi çözümünde olması gereken minimum gerekleri ifade eden Modern Veri Yönetimi İlkeleri’ni ana hatlarıyla belirledi. Bu ilkeler ayrıca, bir IDC spotunda da geçerli hale getirildi.

Yeni ortaya çıkan müşteri ihtiyaçları ve Modern Veri Yönetimi İlkeleri, Commvault tarafından, şirketin ünlü veri koruma ve bilgi yönetimi portföyünün yeni neslinin tanıtımı sürecinde yayımlanan haber dizisinin bir bölümü olarak tanıtıldı.

BT’deki Mega Trendlerle Ortaya Çıkan Yeni Müşteri İhtiyaçları

Müşteriler bulut kullanımı, artan güvenlik ve uyum talepleri, her yerde işlem yapabilme ve veri patlaması gibi uzun süreden beri görülen mega trendlerle uğraşıyor, Commvault da bu kapsamda veri iletişiminin de değiştiğinin farkında. Bu trendler, BT sektörünü ve veri yönetimini yeniden şekillendirdi. Depolama, bulut ve hiper bütünleşik altyapılarda sürekli devam eden inovasyon karşısında Commvault, CIO’ların ve teknoloji liderlerinin daha fazla üzerinde durmaya başladığı altı yeni kilit müşteri ihtiyacını tanımladı:

 

 • Açık, Standartlara Dayalı Altyapı: Müşteriler, ürün altyapısının maliyet ve esneklik avantajlarından faydalanabilmelidir.
 • Yeni Kurtarma Zorunlulukları: Müşteriler kritik uygulamalarda yaşanan veri kaybına karşı giderek daha az tolerans gösteriyor ve kurtarma pencereleri kapanıyor.
 • Genişletilebilir Yerleşik Analitik: Müşteriler, veri yönetim çözümleri içinde arama, görselleştirme, grafik ve korelasyon araçları görmek veya üçüncü tarafların standart sorgu dillerini kullanarak bunlara erişebilmeyi istiyor.
 • Erişim ve İşbirliği: Kullanıcılar ne zaman ve nerede oluşturulmuş olursa olsun bütün verilerine sorunsuz biçimde erişebilmeli ve yeniden kullanımı artırmak ve veri değerini açığa çıkarabilmek için başkalarıyla güvenle paylaşabilmelidir.
 • Uçtan uca Yönetim: İşletmeler bütün verileri gözetimli kontrol altında tutabilmelidir – görünürlük, güvenlik, erişim ve uyum gereklidir.
 • Veri Artışı Hızı, Yedekleme Hızını Aşıyor: Veri hacimleri, bugünün ihtiyaçları ve kurtarma noktası hedefleri açısından, geleneksel yedekleme çözümlerinin imkanlarını aşıyor.

Commvault Başkanı ve CEO’su N. Robert Hammer, Commvault’un sadece veri koruma ve bilgi yönetimiyle ilgilenmesi ve müşterilerin hızla değişen, yıkıcı teknoloji pazarında dahi verilerinden fayda ve değer kazanmalarına yardımcı olmak gibi tek bir odak noktasına sahip olması sayesinde, müşteri ihtiyaçlarını bu kadar iyi biçimde kavrayabildiğini belirtiyor. “Veri miktarı arttıkça, kullanıcılar veri merkezini buluta, mobil kullanıcılara kadar genişletebilen, yeniden kullanımı artırmak üzere endekslenmiş veriler için kurtarma ve yaşam döngüsü yönetimi sunan modern koruma yöntemleri talep ediyor” diyen Hammer, müşteriler için gerçekten güvenilir bir ortağın, sadece bugünün iş dünyası ve teknoloji ihtiyaçlarına cevap verebilen değil, aynı zamanda bir sonraki adımın ne olacağı konusunda açık bir vizyona sahip ve müşteriler için yol gösterebilen bir ortak olduğunu Commvault’un da böyle bir ortak olduğunu kaydetti.

 

Modern Veri Yönetimi İlkeleri

Commvault, Modern Veri Yönetim İlkeleri olarak adlandırdığı yedi ilkenin, geleceğe hazır olmak amacıyla veri yönetim stratejisini geliştirmeye çalışan her müşteri için “olmazsa olmaz” olduğunu ifade ediyor. İlkeler şu şekilde;

 1. Standartlara dayalı Platform Erişimi: Eski yapıları ve tedarikçi bağımlılığını ortadan kaldırıyor;  müşterilerin teknoloji ilişkilerinin geleceği için ve altyapı yol haritalarına yönelik risklere karşı koruma sağlar.
 2. Entegre Veri Güvenliği: Verinin iletimde, durağan halde ve erişim sırasında güvende olmasını sağlıyor; tüm veri lokasyonlarında yerleşik denetleme kontrolleri ve uyum izleme raporları ile her teknoloji karakteri için şifreleme, anahtar yönetimi ve rol bazlı kontrollerle iletim, depolama ve aktivasyon sırasında güvenli iletişim sağlar.
 3. Doğrudan Yerel ErişimVeriye yerel formatında erişilebilir; yerel veya talep üzerine veri sunumu hizmetleri, uygulamanın istediği formatta neredeyse anlık interaktif erişim (kurtarma noktası) sağlar ve bu sayede operasyonel işlemleri, zamanı ve riski azaltır.
 4. Genişletilebilir Arama ve Sorgulama: Verinin indekslenmesi, analiz edilmesi, görselleştirilmesi ve optimize edilmesi; sanal havuzlar, SaaS ürünleri ve bulut çözümleri dahil olmak üzere, çoklu veri çözümleri uygulamaları ve depo lokasyonlarında sorunsuz ve güçlü arama sorgulaması sağlayarak güncel ve tarihsel verileri aktive eder ve açar.
 5. Evrensel Erişim & İşbirliği: Uygulamaların, Dosyaların, Bilgilerin güvenle paylaşılması ve senkronize edilmesi; ne zaman ve nerede oluşturulmuş olursa olsun, kullanıcılara, tüm veri kopyalarına sorunsuz, evrensel erişim sağlayarak verimliliği ve işbirliğini artırır ve verilerin kullanıcılar, uygulamalar vb. arasında güvenle paylaşılmasına imkan verir.
 6. Baştan İtibaren Yönetim: Verinin doğduğu andan itibaren yönetilmesi; Verinin oluşturulduğu andan itibaren yönetilmesi, ihlal, kayıp, çalınma veya uyumsuzluk risklerini önemli ölçüde azaltıp, görünürlük ve güvenlik sağlayarak işletmelere veriyi kontrol altında tutma imkanı vermektedir.
 7. Değişimin Kademeli Biçimde KaydedilmesiKurtarma noktaları sıklığının artırılması, depolama ve ağ etkinliğini yükseltiyor. Değişiklik bloklarının takip edilmesi, veri koruma operasyonlarında, iş yükü etkisini önemli ölçüde azaltılmasına ve aynı zamanda ağ kullanımında sistem çıkışı etkinliğinin sağlanmasına imkan veriyor. Sadece delta bloklar okunur ve işlenir ve sadece değiştirilen bloklar depolanır. Bu sayede, devam eden kurtarma operasyonlarındaki bant genişliği ve depo ihtiyacı azalır, RPO ve RTO hızlanır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir