Techinside Google News
Techinside Google News

Veriyi anlamanın doğru yolu: Bağlam

Anahtar kelimeler ve etiketler bulutuna dönüşen internette pazarlamacılar doğru hedef kitleyi bulmak için sürekli etiket taraması yapıyor ama gözden kaçırdığımız önemli bir detay var: Bağlam.
- Advertisement -

 

age_of_context1İnternet artık dev bir etiket bulutuna dönüşmüş durumda. Hepimizin, gezdiğimiz web sitelerinden arkamıza takılan çok uzun bir “etiket” kuyruğu bulunuyor. Yaz tatilimizi geçirmek için hangi şehri seçeceğimize karar vermek için Google’a Bodrum, İzmir, Alaçatı, Çeşme, Datça kelimelerini yazdığımız anda Google amca gelip arkamızdaki etiket bulutuna “tatil” kelimesini de ekleyiveriyor ve üç saniye içinde, girdiğimiz bütün web sayfalarında otel reklamları görmeye başlıyoruz.

Benzer şekilde, bir otomobil markasının adını arattığımız anda, yine web sayfalarındaki reklam alanları, otomobil firmalarının reklamlarıyla doluveriyor.

İşte bunlar hep “etiket”. Dijital dünyadaki etiketimiz, ne arattığımız ve hangi sitelere girdiğimizle belirleniyor. Oysa, burada gözden kaçırdığımız çok önemli bir detay var ki, dünyada artık tüm pazarlama profesyonelleri, bu detayın üzerine yoğunlaşmış durumdalar: Bağlam.

Yani, kullanıcının arattığı, takip ettiği, oluşturduğu etiket bulutuyla arasındaki bağlantının doğru tespiti….

Örneğimize dönelim, Google’da Bodrum, İzmir, Alaçatı, Çeşme, Datça kelimelerini arattığımızda, Google bize hemen “tatilci” etiketini yapıştırabiliyor ve karşımıza otel reklamları çıkarabiliyor. Oysa, biz artık emekli olmuş ve Ege’ye taşınmak üzere plan yapan bir Ege aşığı olabiliriz ve hangi şehirde yaşamak istediğimize karar vermek için, web’de ön araştırma yapıyor olabiliriz. Bu durumda bizim karşımıza çıkması gereken doğru ilanlar, otel ilanları değil, emlak ilanları olmalıdır.

Aynı şekilde, otomobil sayfalarını inceleyen biri olarak, otomobil satın alma peşinde bir müşteri değil, otomobil yedek parçaları/aksesuarları satacak mağaza açmak hedefindeki bir yatırımcı olabiliriz. Bu durumda da karşımıza, banka, kredi, faktoring gibi, iş kurmaya yardımcı olan hizmetlerin reklamları çıkarsa, çok daha faydalı olmaz mı?

İşte, teknoloji dünyası şimdi, insanların kuyruklarına takılan etiket bulutuyla arasındaki ilişkinin bağlamını çözmeye çalışıyor. Bunun için oluşturulacak yapay zeka yazılımları, kullanıcıların hareketlerini, gezintilerini, ilgi alanlarını tespit ederek onların niyetlerini tahmin etmeye çalışacak ve yakında Google gibi dev arama motorları, reklam araçları, pazarlama profesyonellerine, çok daha nokta atışı yapabilecekleri hedefler sunacaklar. Böylece, aslında biz internette gezinirken, Google, Bing, Yahoo, Apple, neyin peşinde olduğumuzu kısa sürede çözecek ve bize reklam göstermek için pusuda bekleyen sayısız firma, aklımızı okumuş gibi karşımıza tam ihtiyacımız olan ürünlerin/hizmetlerin reklamını çıkaracak. Dolayısıyla, web’de kısa süre sonra bağlam kavramının yükseleceğini, insanların etiketleriyle arasındaki ilişkinin öne çıkacağını göreceğiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir