Verizon Yahoo teklifini 3 milyar dolara çıkartıyor

0

Yahoo’nun satışında ikinci aşama tekliflerin vakti yaklaşıyor. İlk teklifleri veren firmaların ardından Yahoo’ya bu hafta ikinci raund fiyat tekliflerinin verilmesi bekleniyor. AOL’ün sahibi olan Verizon’dan sızan bilgiler, firmanın teklifini 3 milyar dolara yükselteceğini söylüyor.

Verizon, Yahoo’nun çekirdek internet servisleri ile ilgilenirken, rakipleri arasında Alphabet, Comcast, IAC/InterActive ve Time da yer alıyor. ABD’li iletişim devi geçtiğimiz yıl AOL’ı 4.4 milyar dolara satın almış ve internette içerik servisleri sunmak konusunda çok istekli olduğunu belli etmişti. Firma şimdi, 3 milyar dolarlık teklifi ile en büyük teklifi veren firma olacak. Elbette rakiplerinin de daha büyük teklif vermemesi gerekiyor.

Verizon’un şansını yükselten bir diğer etmen de, Yahoo satın almasında Bank of America dahil, bir grup bankayı arkasına almış olması. Şirketi destekleyen bankalar, iletişim devinin ihtiyacı olan nakiti sağlamakta çekinmeyecek gibi görünüyorlar.

Yahoo ise açık arttırmada bir tur daha giderek fiyatı arttırmayı umut ediyor. İkinci turdaki tekliflerin 4 milyar doların altında kalması bekleniyor. Eğer Verizon’un 3 milyar dolarlık teklifini geçecek yeni teklifler oluşursa, rekabette fiyatın 4-8 milyar dolara kadar çıkması da sürpriz olmayacağı görüşü hakim. Dolayısıyla, tekliflerin sonlanacağı pazartesi günü 3 milyar doların üzerine çıkan firma olmazsa, Yahoo, AOL ile birleşebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>