Verizon casus yazılım yüklü telefon satacak

0

ABD’de meclisten kullancıların dijital hareketlerini gözlemeyi mümkün kılan yasanın geçmesi, ülkede mahremiyet tartışmalarını alevlendirdi.

Telefon ve internet operatörlerinin, kullanıcılara ait dijital verileri üçüncü parti şirketlere satabilecek olması, Verizon’u da harekete geçirdi.

ABD’nin en büyük GSM ve internet şirketlerinden olan Verizon, bundan böyle müşterilerine satacağı “operatör” telefonlarının içine casus yazılım yerleştirecek.

Android cihazlara yerleştirilecek ve kullanıcıların dijital verilerini toplayacak olan AppFlash isimli casus yazılımı üretecek Evie Launcher ile işbirliği anlaşması imzalayan Verizon böylece yasayı kutlayan ilk operatör olmuş oldu.

AppFlash, Android telefonlarda Google arama çubuğunun yerine geçerek, kullanıcıların yaptığı tüm internet aramalarını ve web gezintilerini kaydederek Verizon’a bildirecek. Verizon ise bu verileri reklam ajanslarına satarak, hangi kullanıcıya hangi reklamı göstereceğini belirlemeye çalışan reklamverenlerin işini kolaylaştıracak.

Fabrika çıkışında cihaza yüklü olarak gelecek bu casus yazılımı telefondan kaldırmak ise mümkün olmayacak. Yasanın geçmesiyle beraber büyük şok yaşayan ABD’deki sivil toplum kuruluşları ise ülke çapında bir isyan çağrısı yapmanın eşiğine gelmiş durumdalar. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>