Vestas fidye yazılım saldırısı sonrası normale dönüyor

0

Vestas fidye yazılım

Vestas fidye yazılım saldırısı sonrasında normale dönmeye başladı. Şirketin BT süreçlerinde yeniden normalleşme başladı.

Vestas fidye yazılım saldırısı sonrasında BT’yi yeniden hareketlendirdi

Vestas, Kasım ayı başlarında meydana gelen bir siber olayın ardından neredeyse tüm BT sistemlerini tekrar çalışır hale getirmeye başladı.

Danimarkalı türbin üreticisi, “normal operasyonları yeniden kurmak” için harici ortaklarla birlikte “24 saat çalıştığını” söyledi. Müfettişler, olayın bir fidye yazılımı saldırısı olduğunu ve Vestas’ın iç sistemlerini vurduğuna ve verilerin güvenliğinin ihlal edilmesine neden olduğuna inanıyor.

Şirket yaptığı bir güncellemede, “Verilerin ne ölçüde ele geçirildiği hala araştırılıyor, ancak şimdilik verilerin en başta Vestas’ın iç meseleleriyle ilgili olduğu görülüyor. Vestas normal operasyonlara yakın olsa da çalışmalar ve soruşturmalar devam ediyor” dedi.

Vestas: “BT sistemlerimiz ve BT altyapımızın sağlamlaştırılmasından sonra, neredeyse tüm sistemlerin çalışır durumda olduğunu duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi. CEO Henrik Andersen, şirketin siber olayı keşfettiğinden bu yana bazı “zor günler” geçirdiğini söyledi.

Bu saldırıdan türbin operasyonlarının etkilenmediği belirtildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>