Video trafiğinin yüzde 27’si mobilden

0

Büyük ekranlara ve akıllı cihazlara doğru olan geçiş tüketicilerin çevrimiçi video içeriği tüketim şeklinde önemli değişikliklere sebep olacak. 2016 yılının başından itibaren izlenecek videoların yarısının mobil cihazlar üzerinden izleneceği tahmin ediliyor, bu da artık çevrimiçi video yayıncılarının yüksek sayıda kullanıcılara erişmesi için ‘önce mobil’ stratejisine yönelmelerinin zamanının geldiği anlamına geliyor.

239 ülke ve bölgeden anonim izleme davranışı verisi toplayan Ooyala’ya göre 2014 yılının ikinci çeyreğinin sonuna doğru mobil video trafiğinin payı neredeyse yüzde 27’ye erişmiş durumdaydı. Ooyala’nın Global Video Index Q2 2014 raporunda belirttiğine göre mobil videodaki büyüme yeni bir durum olmamasına rağmen büyüme hızı dikkat çekici boyutlara erişmiş durumda.

Servis sağlayıcılar mobil video izleyicilerinin giderek artan taleplerine cevap vermek için sürekli yeni teknolojiler kullanıyor ve yeni çözümler arıyorlar. Raporun sunduğu verilere göre kullanıcılar 10-30 dakika arasındaki videoları diğer her şeyden çok tüketiyorlar ve bunları 30-60 dakikalık videolar izliyor. Fakat internete bağlı televizyonlar gibi büyük ekranlı cihazlar daha uzun süreli videolar için tercih ediliyor, böylece hem ekran boyutu hem içerik önemli faktörler haline geliyor.

multiscreen-video-views-mobile-desktop-tablet

Video izleyicilerinin mobil cihazlar arasında favorisi ise tabletler. 60 dakikadan fazla süren uzun video içeriklerine bile tablet kullanıcıları vakitlerinin yüzde 20’lerini ayırıyorlar. Bunun yanında 60 dakikadan az olan içerikler için zamanlarının yüzde 20’sinden fazlasını ayırıyorlar. Fakat mobil cihazlara bakıldığında kullanıcılar vakitlerinin yüzde 23’ünü 30 dakikadan kısa videolar için ayırırken 30 dakikadan uzun videolar için vakitlerinin yüzde 17’sinden az kısmını ayırıyorlar. Bu bulgular kısa videoların daha çok mobil izlenme sayısı getireceğini açıkça ortaya koyuyor.

Video içeriği gelir getiren aracın ötesinde bir şey gibi görülüyor

Kullanıcılara gün içerisinde daha cazip içerikle erişebilme kabiliyetiyle videolar e-ticaret sektöründe her zaman diğer araçlara oranla avantaja sahip oldular. Akıllı telefon ve tabletlerin kullanım oranlarının artması sebebiyle mobil servis sağlayıcılar da kâr stratejilerini gözden geçirmek zorunda kaldılar. Video içeriğine artık sadece bir gelir kaynağına bakılandan farklı bir gözle bakılıyor. Online video artık şirket stratejilerinin temel parçalarına dahil ediliyor.

Ooyala raporlarına göre mobil video izleme oranı son 12 ayda iki katından fazla artarak tüm çevrimiçi izleme trafiği içinde yüzde 25 paya sahip oldu. Mobil video içeriğinin popülaritesi şu gerçekten anlaşılabilir: mobil videoların payı son 8 çeyrekte yüzde 400’den fazla artarak 2012’nin ikinci çeyreğindeki yüzde 5 değerinden Haziran 2014’te yüzde 27’ye geldi.

Günümüzün çoklu-cihaz dünyasında cihazların arasındaki sınırlar bulanıklaşırken mobil video kullanıcılarında rapor edilen bu artışın sebepleri değişiyor. Ana sebeplerden bir tanesi bire çok yayınların içeriğin web üzerinden bire bir dağıtımı şekline dönüşmesi. Geçmişteki pek çok yılda, mobil videonun büyümesi ittifak ile artan kullanımına işaret eden raporlar ile analiz edilmişti.

mobile-video-and-tablet

Video fırtınası bekleniyordu

GoTV hizmeti ile Sprint Corporation bu alanda bir öncüydü. Mobil video mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya uzun süre devam etti ama teknoloji durağan kalamayacak bir şeydir. İnovasyon oranındaki artışla birlikte mobil geniş bant ağlarında bir gelişme oldu. Mobil webde yüksek kaliteli video içeriği çoğalıyor. Şirketler kullanıcılarına ulaşmada videonun potansiyelinin farkına varıyorlar. Video içeriği şirketlerin onu daha çok insanın ilgisini çekmek için bir araç olarak kullanmasıyla bize kusursuz bir ekran sağladı. Bu veri tabanı şirketlerin daha hızlı ağlar, daha fazla bant genişliği ve daha akıllı cihazlar üzerinde çalışmak için geçerli sebepler sağladı. Bu müthiş büyümenin yolunu açan bu çabalar oldu. İstatistikler bile kuvvetli bir şekilde kullanıcının yararına. Sonuç olarak mobil video payı yıldan yıla yüzde 127 ve son iki yılda yüzde 400 arttı.

Ekran büyüklüğü ve içerik uzunluğu bu devamlı büyümenin ana sebebi olmaya devam edecek

mobile-video-report
Telekomünikasyon şirketleri tüketici pazarına girmede görsel içeriğin potansiyelinin farkına vardılar. Araç ve çözüm depolarına bakıldığında servis sağlayıcıların artan talebe karşılık vererek yüksek kalitede video hizmetlerini dağıtımına devam etmelerinin zor olduğu görülüyor. Bununla beraber daha iyi servisler için analiz edilen şey tablet ve akıllı telefonlarda video izlemeye ayrılan zamanın oranı. Mobil izleyiciler zamanlarının yüzde 45’ini 6 dakika veya daha kısa süren videoları izlemeye harcıyor. Fakat 10 dakikadan daha uzun içerikler için çevrimiçi video izlemeye harcanan zamanın yüzde 81’ini internete bağlı televizyonlar ve yüzde 70’ini tabletler alıyor.

Rapor ayrıca mobil video izlenmeleri hakkında başka bir ilginç faktörü ortaya çıkartıyor: mobil kullanıcılar 3 dakikadan az videolara bayılıyorlar. 2014 yılının ikinci çeyreğinde izlenen videoların yüzde 70’e yakını 3 dakikadan kısa süre tutuyor, bu oran tabletlerde biraz daha azalarak yüzde 62’ye iniyor. Bu da mobil telefon ve tablet kullanıcılarının 3 dakikadan daha kısa süren videoları daha çok izlemelerine rağmen iş etkileşime ve zaman harcamaya geldiğinde 10 dakika veya daha uzun süren videoların daha etkili olduğu anlamına geliyor.

Akıllı cihaz ve internet kullanıcılarının sayısı arttıkça rekabet de katılaşacak
İnternet kullanıcılarının yüzde 7,9 artmasıyla mobil video izlenme sayılarının da sarsıcı bir şekilde artması bekleniyor. Cisco Visual Networking Index (VNI)’ye göre küresel internet video trafiği 2018 yılında tüm tüketici internet trafiğinin yüzde 79’unu oluşturacak. Bu oran 2013 yılında yüzde 66’ydı. İşte mobil servis sağlayıcılarının kâr marjlarının büyük oranda bu videolara dayanmasının ve böylece daha iyi hizmetler sunmalarının altında bu oran yatıyor. Reklamlar zamanla şirket kârlarının yükselmesinde kritik bir faktör haline geldi. Eğer kullanıcılar bu oranda artmaya devam ederse pazar araştırmacıları giderek daha fazla markanın kullanıcılarına erişmek için bu alana yönlenmesiyle birlikte daha sert bir rekabetin olacağını öngörüyorlar.

Akıllı telefon sayısındaki artışla birlikte tüketiciler istatistikleri arttırıyorlar. Gelir optimizasyonu küresel devlerin her zaman akıllarındaydı. Apple ve Android cihazlarının yeni ve inovatif teknolojileriyle birlikte (farklı ekran büyüklükleri, gelişmiş güvenlik önlemleri vb.) tüketiciler hiç kuşkusuz gelişmiş mobil video deneyimi için akıllı cihazlara itimat edeceklerdir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>