Videoları kullanıcıların küçük kısmı paylaşıyor

0

Unruly tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre internet kullanıcılarının yüzde 20’den az bir kısmı (yüzde 17,9) sosyal ağ hesaplarından haftada birin üzerinde video paylaşıyor. Pazarlama teknolojisi şirketi bu “süper paylaşımcıların” aynı zamanda tüm video paylaşımlarının yüzde 82,4’ünü oluşturduğunu da ortaya koyuyor, dolayısıyla daha çok ilgi çekmek isteyen reklam verenler bu kullanıcıları hedeflemek zorunda.

Unruly’s Geography of Sharing Report (Unruly’nin Paylaşımın Coğrafyası Raporu) dünyadaki temel video paylaşım trendlerini de tanımlıyor.

Örnek olarak rapor video ekosisteminin parçalanmış olduğunu gösteriyor. Dünya çapındaki video paylaşımlarının çoğunluğu (yüzde 59,4) Facebook üzerinde yer alırken izleyiciler aralarında Twitter’ın (yüzde 13,8), Google+’ın (yüzde 9,3), Tumblr’ın (yüzde 5,7) ve Pinterest’in (yüzde 3,9) bulunduğu çok çeşitli platformlarda da paylaşım yapıyorlar. Rapor yanı zamanda video izlemelerinin yüzde 75’inden fazlasının Youtube dışında gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Rapordaki diğer ilgi çekici öğeler şöyle:

– Sosyal yayılım hızı ülkeden ülkeye büyük değişiklik gösteriyor. En hızlı paylaşımcılar ise Güney Koreliler: paylaşımların yüzde 20’si yayınlanmanın sonrasındaki ilk 24 saat içinde oluyor.

– Unruly Activate’e göre Güney Kore’deki video izleyiciler (yüzde 28) aynı zamanda tıklamaya, tekrar izlemeye ve bir reklamı paylaşmaya dünyanın herhangi bir bölgesinden daha çok yatkınlar.

– Küresel kampanyalarda en etkili duygusal tetikleyici “mutluluk” olurken sosyal güdüler kültüre daha çok bağımlı.

– Almanya’daki izleyiciler reklamları sonuna kadar izlemeye daha yatkınlar: reklam izleyen Almanların yüzde 79’u son karesine kadar izliyor. Unruly Activate’e göre onları yüzde 77 ile Birleşik Krallık takip ediyor.

Unruly’nin ABD müdürü Richard Kosinski “Duygusal ve sosyal tetikleyiciler doğru oranda kullanılarak sosyal video kampanyaları coğrafi ve dilsel sınırları aşabilir ve küresel iletişimi başlatmak amacıyla kullanılabilir. Fakat yerel etkinleştirmeler başarının sırrıdır ve bu da pazarlara ve demografiye göre üstü kapalı farklılıkları ortaya çıkaran veri temelli kavrayışın, kampanyaları küresel başarıya götürebileceği ve markaları kültürel gaflar yapmaktan koruyabileceği yerdir.” diyor.

Ayrıca “Verilerimiz bize izleyicilerini arttırmak ve dijital video kampanyalarında kazanılan medyayı maksimize etmek isteyen markaların, çok fazla platformda süper paylaşımcıları hedeflemelerinin başarı şanslarını çok fazla arttırdığını gösteriyor” diye ekliyor.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>