Virgin Orbit ilk roketini uçurdu

0

Uzaya çıkmak için her yolu deneyen Virgin holdingin patronu Sir Richard Branson, uzay turizmi yapacak olan Virgin Galactic’ten sonra, uzaya uydu fırlatacak şirketi Virgin Orbit’in sıra dışı ve düşük maliyetli uydu fırlatma yönteminin testlerine başladı.

Virgin Holding’in uzay macerası

Virgin Galactic’in uzay gemisini, yüksek irtifa uçağından fırlatıp uzaya göndermeyi başaran Branson, şimdi de uyduları uçaktan fırlatma teknolojisini test ediyor.

Bu amaçla kullandıkları dev Boeing uçağının kanadına takılı test roketini havada sorunsuzca uçurmayı başaran şirket ilk testini tamamladı.

Pilotların uçağa ve rokete alışma testlerinin ardından, roketi güvenli bir yükseklikte uçaktan fırlatmayı test edecek olan şirket, böylece dev ve pahalı roketlere, astronomik maliyetli roket fırlatma rampalarına gerek kalmadan, uyduları, roketleri hava limanlarından uzaya gönderme teknolojisini hayatımıza sokmuş olacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>