Virgin Orbit Mars’a uydu gönderecek

0

Mars’ı fethetme ve kolonileştirme operasyonu tüm hızıyla sürüyor. Elon Musk, Mars’a insan gönderme planı için gerekli, 6 aylık yolculuğa çıkacak dev uzay gemisini inşaa ederken, Virgin Orbit şirketi de Mars’ın yörüngesine uydular yerleştireceğini duyurdu.

Mars’a ulaşan ilk şirket

Ancak Virgin Galactic, uydularını 2022 yılında Mars yörüngesine yerleştirecek ve böylece SpaceX’ten önce Mars’a ulaşan ilk özel şirket olarak anılacak.

Mars’a gönderilecek mini uyduları ise ABD değil, Polonyalı şirket SatRevolution üretecek. Uydular Mars’ın yüzeyinden fotoğraflar çekecek ve analizler yapacak. Sir Richard Bronson’ın şirketi, Mars’ın ardından da Mars uydularını mini uydularla keşfetmeye başlayacak.

Böylece yakın gelecekte Mars görevleri planlayacak tüm uzay ajanasları öncelikle Virgin Galactic’in kapısını çalmak durumunda olacak. Bronson ayrıca gezegendeki zengin maden yataklarını de uydulardan tespit edip ileride bu bölgelere maden ekipmanları indirebilmeyi umuyor ancak bu planın hayata geçebilmesi için 20-25 sene gerekeceği biliniyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!