Visa ve Mastercard’dan kripto para alışverişine yeni kural

0

ABD’de önemli bankaların kredi kartlarıyla kripto para satın alınmasını engelleme kararı almasının ardından Visa ve Mastercard da kripto para piyasasına önemli darbe vuracak bir karar aldı.

Finans sistemi kripto paraya karşı

Onayı günlerce sürebilen banka havalesi yapmadan, doğrudan ve anında kripto para satın almak isteyenler için tek seçenek kredi kartı ile alışveriş yapmaktı. Kredi kartı ile alışverişlerde Coinbase gibi popüler borsalar %4 gibi kart komisyonunu da işleme sokuyordu.

Ancak şimdi Visa ve Mastercard, kredi kartı ile kripto para satın alımını bir “alışveriş” olarak değil, kredi kartından para transferi olarak değerlendireceklerini açıkladılar. Bu da her işlemde ekstradan %5 komisyon anlamına geliyor.

Diğer bir deyişle, kredi kartı ile kripto para satın almak artık %5 daha pahalı olacak. Borsa komisyonu ile beraber kripto para alırken yapılacak ödemenin %9’u komisyonlara gitmiş olacak. Bu da 10 bin dolarlık bir alışverişte daha ilk anda 900 dolar zarar girmek anlamına geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>