Visa yapay zeka programını duyurdu

0

Visa yapay zeka programı

Finans alanında dolandırıcılık vakaları sürekli olarak artış gösteriyor. Visa yapay zeka programı ile güvenliği artırmayı hedefliyor.

Visa yapay zeka ile güvenliği sağlayacak

Finans alanında yaşanan dijitalleşmenin önündeki en büyük engellerden biri de dolandırıcılık vakaları. Sürekli olarak artış gösteren bu vakalara, müşterilerin dijital teknolojilere temkinli yaklaşmasına neden oluyor.

Bu konuya yönelik yenilikçi girişimlerde bulunmak isteyen Visa, yeni bir yapay zeka programı başlattı. Advanced Identity Score isimli bu programla, finans alanındaki sahtekarlıkların önüne geçilmesi hedefleniyor. Visa yöneticilerinden McShery, hesap dolandırıcılıklarıyla ortaya çıkan mali tablosunun çok önemli olduğunu söylüyor. Bunun için Visa, hizmetlerini geliştirmek ve güvenliği sağlamak amacıyla veri enregrasyonu ve yapay zeka alanındaki uzmanlığını kullanacak.

Dijital finansta yer alan katılımcılar için fayda sağlaması beklenen bu program, müşteri memnuniyetini de sağlayacak. Melyssa Barret’a göre 2013 yılından günümüze veri hırsızlığının yol açtığı maddi hasar 10,2 milyar dolara ulaştı. Üstelik bu sadece kayıt altına alınabilen tutar. Bu nedenle dijitalleşmeden güvenliğin sağlanması, kritik bir öneme sahip.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>