Vision Fund için yolun sonu göründü

0

Vision Fund

CEO Masayoshi Son, portföy değerindeki bir çöküşün holdingini üç aylık rekor net zarara itmesinin ardından SoftBank Group’un Vision Fund yatırım kolundaki işleri sonlandırmayı planladığını söyledi.

Son raporlara göre, Uber ve Didi gibi teknoloji girişimlerine önemli VC finansmanı sunan Vision Fund, Nisan-Haziran çeyreğinde, piyasadaki yatırımlarından değer buharlaştığı için 23.1 milyar dolar zarar bildirdi. Masayoshi Son, “Kutsal alanlar olmadan maliyetleri düşürmemiz gerekiyor” dedi.

Vision Fund, SoftBank’ın artan faiz oranları ve küresel piyasaları sarsan siyasi istikrarsızlıktan etkilenmesinin ardından Mayıs ayında 26.2 milyar dolarlık rekor bir kayıp bildirdi. Masayoshi Son, şimdiden yatırım faaliyetlerini azalttı. Vizyon Fonu kolu, bir önceki yılın aynı döneminde 20.6 milyar dolar olan yeni yatırımları ilk çeyrekte sadece 600 milyon dolar onayladı.

Pazartesi günü, milyarder daha ileri gitme sözü verdi: ikinci fonu sadece mevcut yatırım portföyünü yönetmekle sınırlandırırken, Vision Fund’da işgücü kesintileri ve grup genelinde maliyet indirimleri planladı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>