Vivaldi CEO’sundan Microsoft’a edge çıkışı

0

Vivaldi CEO’su Microsoft’u güncellemeler sonrasında varsayılan tarayıcı olarak Edye’yi geri yüklediği için eleştirdi.

Vivaldi Technologies’in CEO’su geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarında Microsoft’u hedef aldı. Windows 10’da varsayılan tarayıcı olarak gelen Edge’nin kullanıcılara zorla sunulduğunu söyleyen CEO, bu konuya dikkat çekti.

Edge İçin Microsoft Kullanıcıları Zorluyor!

CEO Jon von Tetzchner, Microsoft’un Edge’in düşük kullanımı nedeniyle endişelendiğini ve bunun da kabul edilebileceğini söylerken, her güncelleme sonrasında Edge’nin varsayılan tarayıcı olarak sistemde yer almasına tepki gösterdi. Microsoft’un bu hamlesi ile kullanıcıları zorladığını ve bunun da etik olmadığını belirten CEO, yaptığı açıklamalar ile dünya genelinde oldukça dikkat çekti.

Vivaldi’nin aynı adlı tarayıcısı, beta testini takiben Nisan 2016’da 1.0 sürümü ile tarayıcı sektörüne giriş yapmıştı. Bu tarih itibari ile yeni tarayıcı için oldukça olumlu yorumlar gelse de kullanım oranları istenilen seviyelerde değil. Tarayıcının Windows, OS X / MacOS ve Linux’ta uyumlu bir şekilde çalışabilmesi, farklı işletim sistemlerinde de Vivaldi deneyimi yaşanmasını sağlıyor. Fakat Computerworld’un yaptığı son ölçümler sonrasında hala Vivaldi’nin tarayıcı pazarındaki payının ölçülebilir durumda olmadığı görüldü.

CEO tarafından yapılan açıklamalarda mevcut durumun diğer bir yanına daha dikkat çekildi. Windows 10 güncellemeleri sonrasında varsayılan tarayıcı Edge olsa da çoğu kullanıcı bunun farkına çok daha sonra varıyor. Aynı zamanda kullanıcıların büyük bir kısmı da Windows 10’da varsayılan tarayıcı değiştirme konusunda zorlanıyor.

Microsoft’a Çağrı!

Von Tetzchner yaptığı açıklamada Microsoft’u uygulamayı durdurması için çağrı yaptı. Microsoft, von Tetzchner’in eleştirilerine ilişkin bir açıklama yapmadı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>