Vodafone Intel ile işbirliği yapıyor

0

Vodafone Intel

Ağ tedarikçilerinin karşısında durabilmek için Vodafone Intel ile işbirliği yapıyor. İşbirliği, OpenRAN alanında önemli bir adım oldu.

Vodafone Intel ile işbirliğini duyurdu

Vodafone, geleneksel telekom ekipmanı tedarikçilerinin elini zayıflatmayı amaçlıyor. Bunun için gelişmekte olan OpenRAN ağ teknolojisi için kendi çip mimarisini tasarlamak üzere Intel Corp ve diğer silikon satıcılarıyla birlikte çalışıyor.

OpenRAN, operatörlerin kendi radyo ağlarındaki tedarikçileri karıştırmasına ve eşleştirmesine olanak tanıyor. Operatörlerin tescilli teknolojileriyle küresel telekom ekipman pazarına hakim olan Ericsson, Huawei ve Nokia gibi şirketler için bir meydan okuma sağlıyor.

OpenRAN’ın geliştirilmesi, bazı hükümetlerin Çin’in Huawei’sinin ulusal ağlarda kullanımını yasakladığı veya caydırdığı için daha fazla önem kazandı.

Vodafone’un Malaga’daki dijital inovasyon ve Ar-Ge merkezine dayalı girişimi, Avrupa Birliği’nin çip endüstrisini destekleme çabalarına da katkıda bulunacak ve Asya ve ABD’li tedarikçilere geri döndükten sonra küresel üretimdeki payını yüzde 20’ye getirecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>