Vodafone’dan 4G veri yükleme rekoru

0

Dijital bağlantılı Türkiye hedefiyle yaptığı teknoloji yatırımları kapsamında 4G’ye ağırlık veren Vodafone, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan aldığı izinler kapsamında gerçekleştirdiği 4G şebeke testlerine bir yenisini daha ekledi. 13 Nisan’da İstanbul Maslak’taki Vodafone Plaza’da noter huzurunda gerçekleştirilen veri yükleme (uplink) testinde, 1800 MHz ve 2600 MHz frekans bantları 4G ile birleştirilerek, tek test terminaliyle 4G veri yükleme yönünde ulaşılabilecek “en yüksek hız” olan 141.06 Mbps’lik hıza ulaşıldı. Böylece Vodafone, Türkiye’de 4G veri yükleme ikili taşıyıcı birleştirme testini yapan ilk operatör olurken, Çin’den sonra dünyada ikinci kez veri yükleme ikili taşıyıcı birleştirme testini gerçekleştiren operatör de oldu.

Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından Huawei altyapısı üzerinde gerçekleştirilen bu testle aynı zamanda LTE-FDD bantlarında dünyada ilk kez veri yükleme yönünde ikili taşıyıcı birleştirme başarıyla denendi. Vodafone’un veri yükleme testi, 4G teknolojisinin sadece veri indirme yönünde değil veri yükleme yönünde de yüksek hızlarda servis verebileceğini göstermesi açısından önem taşıyor.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı, şunları söyledi:
“Vodafone Türkiye olarak 4G hazırlıklarımızı ve testlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Bu amaçla son yaptığımız testlerde Türkiye’de ilk defa 800 MHz ve 900 MHz üzerinden 4G servisini veren operatör olmuştuk. 4G teknolojisi ile mevcut spektrum bantları birleştirilerek yüksek hızlara ulaşmak mümkün. Bu kapsamda yaptığımız testlerde Türkiye’de ilk defa 3 farklı bandı tek terminal ile birleştirerek 450.79 Mbps  veri indirme (downlink) hızına ulaşmıştık. Şimdi de gerçekleştirdiğimiz bu son testle spektrum bantlarının aynı zamanda veri yükleme (uplink) yönünde birleşebileceğini ve bu sayede yüksek hızlara ulaşılabileceğini gösterdik. Veri yükleme yönünde 4G frekanslarının birleştirilmesi, özellikle resim ve video yüklemek isteyen sosyal medya kullanıcıları ile bulut (cloud) teknolojisini kullanan kurumsal firmaların yüksek hız ihtiyaçlarına cevap verebilecek. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz testlerle Vodafone olarak Türkiye’de ilk defa hem veri indirme hem de veri yükleme yönünde tek terminalle ulaşılabilecek en yüksek hızlara ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Global pazarda 4G teknolojisinin geliştirilmesi çalışmalarına ilk başlayan operatörlerden biri olarak, Türkiye’de de 4G teknolojisine yön verenler arasında yer almayı ve abonelerimize ilk günden itibaren en iyi 4G hizmetini sunmayı hedefliyoruz.”

Veri Yükleme Hızları (Upload)
Dosya Gönderme Data (MB) 3G Tek taşıyıcı 3G İki Taşıyıcı 4G Tek taşıyıcı 4G İki Taşıyıcı
5 fotoğrafı e-posta ile göndermek 20 28 sn 15 sn 2 sn 1 sn
Sunum yüklemek 50 1 dk 9 sn 36 sn 6 sn 3 sn
Cloud’a dosya yüklemek 100 2 dk 19 sn 1 dk 13 sn 11 sn 6 sn
5 dk HD 1080p video yüklemek 450 10 dk 25 sn 5 dk 27 sn 51 sn 26 sn

 

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>