Vodafone’dan diyabet ve tansiyon hastalarına takip

0

vdfDijital bağlantılı yaşamı bireyler için kolay ve erişilebilir kılmayı hedefleyen Vodafone, Türkiye’nin en kapsamlı ilk ve tek mobil sağlık platformu “Vodafone Cep Sağlık” kapsamında sunduğu yenilikçi hizmetlere bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de ilk kez bir mobil operatör aracılığıyla sunulan ve KadıköyŞifa Sağlık Grubu ve Artı Sağlık işbirliğiyle geliştirilen “Vodafone Cep Sağlık Teletıp Uygulaması” ile diyabet ve tansiyon hastalarının uzaktan takip edilmesi mümkün olacak. Buna göre, hastalar kendilerine verilecek mobil sağlık ölçüm cihazını kullanarak yapacakları ölçümleri “Vodafone Cep Sağlık” platformu üzerinden KadıköyŞifa Hastaneleri’nde bulunan doktorlarının yanı sıra yakınları ile de paylaşabilecek. Böylece, milyonlarca tansiyon ve diyabet hastasının uzaktan takip edilerek gerektiğinde tıbbi müdahalede bulunulması mümkün olacak.

Nasıl kullanılıyor? 

Diyabet ve tansiyon rahatsızlıkları olan hastalar, KadıköyŞifa Hastaneleri tarafından kendilerine verilecek ve içindeki Vodafone M2M (makinelerarası iletişim) hattı sayesinde “Vodafone Cep Sağlık” platformuyla entegre çalışacak mobil sağlık ölçüm cihazları ile her gün düzenli olarak tansiyon ve şeker değerlerini ölçebilecek. Açlık ve tokluk şekerini ayrı ayrı ölçebilen bu elektronik cihazla, şeker ölçüm çubuğu takıldığında şeker ölçümü, çıkarıldığında ise tansiyon ölçümü yapılabilecek. Bu veriler, KadıköyŞifa Hastaneleri doktorları tarafından “Vodafone Cep Sağlık” web portalı aracılığıyla görüntülenecek. Böylece, hastasının durumunu uzaktan takip etme imkânı bulacak olan KadıköyŞifa Hastaneleri doktorları, olağandışı durumlardan anında haberdar olabilecek ve gerekli tıbbi müdahalenin yapılabilmesi için hastasıyla temasa geçebilecek. Mobil sağlık ölçüm cihazlarıyla toplanan veriler, “Vodafone Cep Sağlık” akıllı telefon uygulaması üzerinden hasta yakınları tarafından da takip edilebilecek.

Ender Buruk: “Kronik hastalık takibini kolaylaştırıyoruz”

Sağlıktan tarıma her alanda dijitalleşmenin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösterdiklerini belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, şunları söyledi:

“Vodafone olarak, abonelerimize ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerine her an her yerden erişebilme olanağı sunan ‘Vodafone Cep Sağlık’ platformumuz ile sağlıkta başlattığımız dijital dönüşümü Türkiye’de ilk olan yenilikçi uygulamalarımız ile daha da ileriye taşıyoruz. Daha önce ‘Vodafone Göz Sağlığı’ uygulamamız ile göz hastalarının sağlık verilerinin mobil iletişim teknolojileri sayesinde uzaktan değerlendirilmesine yönelik örnek teşkil edecek bir hizmete imza atmıştık. Şimdi de KadıköyŞifa Sağlık Grubu ve Artı Sağlık işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Vodafone Cep Sağlık Teletıp Uygulaması’ ile diyabet ve tansiyon hastalarının uzaktan takibini mümkün kılıyoruz. Bugün 23 milyon hipertansiyon ve 7 milyon diyabet hastasının bulunduğu ülkemizde, bu tür kronik hastalıkların yakından takip edilmesinin önem taşıdığına inanıyoruz. Özellikle hızla gelişen mobil iletişim ağ ve cihazları sayesinde sağlık masrafları düşürülürken, evde sağlık hizmetleri ve teletıp çözümleri ile tedavi süreçleri daha verimli ve kaliteli hale getirilebiliyor. Biz de Türkiye’de ilk kez bir mobil operatör aracılığıyla sunulan teletıp uygulamamız sayesinde sağlıkta dijitalleşme yönünde önemli bir adım daha atarak kronik hastalıkların takibinde kolaylık sağlıyoruz. Güçlü mobil iletişim altyapımız ve yenilikçi mobil teknolojilerimiz ile sağlıkta dijital dönüşümün öncüsü olmaya devam edeceğiz.”

1 milyonu aşkın kişiye mobil sağlık hizmeti

Türkiye’nin en kapsamlı ilk ve tek mobil sağlık platformu “Vodafone Cep Sağlık”, tüketicilerin sağlıkla ilgili güvenilir bilgi ve hizmete kolayca ulaşmasını sağlıyor. “Vodafone Cep Sağlık” ile sağlıklı beslenmeden kişisel gelişime, diyabetten hipertansiyona geniş bir yelpazede sunulan temel sağlık bilgi ve danışma hizmetlerine 1120 kısa numarası ile Türkiye’nin her yerinden 7/24 erişilebiliyor. “Vodafone Cep Sağlık” akıllı telefon uygulaması ve VodafoneCepSaglik.com.tr internet sitesi üzerinden de erişilebilen platformla, acil bilgiye ihtiyaç duyulduğunda sağlık danışma hizmetleri, kişisel sağlık koçluğu, sağlıklı yaşam bilgi servislerine erişim tek numara kolaylığıyla sunuluyor. Kişiye özel sağlık verilerinin çip üzerinde saklandığı “Vodafone Cep Sağlık Kartı” ile de sağlık bilgilerinin dijital ortamda güvenle saklanması kolaylaşıyor. Mart 2013’te hizmete sunulan Vodafone Cep Sağlık, bugüne kadar 1 milyonu aşkın kişinin hayatına dokundu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>