Volkswagen 10 senede 30 elektrikli model üretecek

0

Emisyon skandalı ile büyük prestij kaybeden ve kasasına 18,2 milyar dolarlık ceza yükü binen Alman otomobil devi Volkswagen, önümüzdeki 10 yıl içinde 30 elektrikli otomobil modelini piyasaya süreceğini açıkladı.

Strategy 2025 adını verdikleri bir plan kapsamında, Almanya’nın da yakın gelecekte benzinli ve dizel otomobilleri yollardan kaldırma kararını destekleyecek şekilde, elektrikli otomobil tasarımlarına hız verecek olan otomobil üreticisi, hatalarından ders alarak gelecekte çok daha temiz, sürüş deneyimine değer veren bir şirket kültürü oluşturacaklarının altını çizdi.

VW bu hedefine ulaşmak için, öncelikle kendi pil teknolojisini geliştirecek ve kendi pillerini üretecek. Hatta şirketin odak noktasını bu amaca ulaşacak şekilde değiştirecek. Tesla da şu anda aynı yolda ilerliyor ve yüksek sayıda, düşük fiyatlı elektrikli otomobil satabilmek için ihtiyacı olan pilleri üretecek fabrikayı inşa etmeye çalışıyor ki, bu fabrika dünyanın en büyük fabrikası olacağı için ismi de Giga Factory olarak geçiyor.

Alman otomobil devinin planlarında ise 2025 yılına geldiklerinde 2-3 milyon adet elektrikli otomobil satabilmek hedefi yer alıyor. Bu kadar büyük miktarda otomobil üretebilmek ve satabilmek için şu anda en önemli engel, bir diğer deyişle şişe ağzı, dünyadaki pil üretimi. Dünya, bu kadar otomobile yetecek kadar pil üretmiyor.

VW 2025 hedeflerine ulaşabilmek içinse iki haneli milyar dolarlar seviyesinde yatırım öngörüyor. Bu rakamı elde edebilmek içinse ya başka alanlardan önemli oranda tasarruf edecek ya da mevcut gelirlerini arttırmayı deneyecek ancak gelecekte elektrikli otomobiller konusunda pazarda söz sahibi olmak için araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük yatırım yapmak zorunda olduğunun farkında.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>