Volkswagen Audi sahtekarlığını itiraf etti

0

Alman Bild gazetesinin geçen hafta manşetine taşıdığı Audi otomobillerindeki emisyon hile yazılımının varlığı, bugün Volkswagen grubu tarafından kabul edildi.

Bild’in ABD Çevre Koruma Ajansı’ndaki bulgulara dayandırdığı iddiasına göre, Audi marka otomobillerin otomatik vites sistemlerine, emisyon testi sırasında vites devriyle oynayan gizli bir yazılım yerleştirilmiş durumda.

Hileli otomatik vites yazılımı

Bu yazılım, aracın direksiyonu hareketsizken motor uzun süre çalıştırıldığında emisyon testine girdiğini anlayarak emisyon miktarını düşürüyor. Direksiyonda 15 derecelik bir oynama tespit edildiğinde ise aracın yola çıktığı tespit ediliyor ve yeniden performanslı sürüş moduna geçerek, yüksek emisyon salgılamaya devam ediyor.

Volkswagen şimdi bu iddianın doğru olduğunu kabul etti. VW marka dizel araçlarda yaşanan skandal nedeniyle ABD’de 17 milyar dolar ceza ödeyecek olan şirket ayrıca şirket hissedarlarında da verdikleri hasar nedeniyle 10 milyar dolara yakın tazminat ödemek zorunda.

Şirket şimdi Audi araçlarındaki varlığını kabul ettiği hileli yazılımlar nedeniyle bir bu kadar daha ceza ve tazminat ödeme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>