Volkswagen reklamı ırkçılık ile gündemde

0

Volkswagen reklamı ırkçılık

Otomotiv sektörünün dev ismi Volkswagen, reklam nedeniyle zor durumda kaldı. Volkswagen reklamı ırkçılık yapıldığı gerekçesiyle yoğun eleştiri aldı.

Volkswagen reklamı ırkçılık ile suçlanıyor

Reklamlar her ne kadar şirketler için büyük kazançlar sağlasa da yanlış yönetilen bir reklam, şirketler için büyük başarısızlıklara neden oluyor. Otomotiv sektörünün dev ismi Volkswagen, yayınladığı son reklam ile çok zor durumda kaldı.

Alman Volkswagen’in sosyal medyada yayınlanan reklam videosunda, park halinde duran Golf model araca siyahi biri yaklaşıyor. Bu kişi aracın etrafında gezerken, ekrandan uzanan bir el adımı itiyor ve uzaklaştırıyor. Kapının üzerinde yer alan ve küçük sömürgeci anlamına geldiği belirtilen Petit Colon yazması izleyicilerin dikkatinden kaçmadı. Ayrıca “Der neue Golf” yazısının parça parça yazılması sırasında, zenci anlamına gelen neger yazısının daha vurgulandığı belirtiliyor.

Volkswagen gelen yoğun tepkilerin ardından reklamı direkt olarak yayından kaldırdı. Yapılan açıklamada ise videoya gelen tepkilerini anladıkları, yaşanan bu olay için özür diledikleri belirtildi. Artıca videonun yanlış ve hoş olmadığı da kabul edildi. Böylelikle Volkswagen, PR çalışmasında çok başarısız bir hamle yapmış oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>