Volkswagen satışları son 10 yılın gerisinde

0

Volkswagen satışları

Volkswagen satışları son 10 yıla kıyasla en düşük seviyede kaldı. Satışlardaki yüzde 8,1’li düşüş, şirketi zor durumda bıraktı.

Volkswagen satışları pandemi ile dibi gördü

Volkswagen yaptığı açıklamada, şirketin 2021’de 8.9 milyon teslimatla 10 yılın en düşük satış rakamlarını gösterdiğini ve bu yılın ilk yarısında tedarik zinciri koşullarının değişken kalmasını beklediğini söyledi.

Buna karşılık, lüks otomobil üreticisi BMW, BMW markasından 2.21 milyon adetlik rekor teslimat gerçekleştirdi.

Volkswagen, ülkedeki elektrikli elektrikli araç satışlarının dört katına çıkmasına rağmen, satışlarda yüzde 8,1 düşüşle 4.9 milyon adedin biraz altına düşerken, en büyük düşüş yüzde 14,8 ile Çin’de gerçekleşti. Satış ve pazarlama şefi Klaus Zellmer, “Olağandışı zorlu koşullar altında Volkswagen tatmin edici bir satış sonucuna ulaştı” dedi.

BMW rakibi Daimler, Mercedes-Benz satışlarının 2021’de yüzde 5 düştüğünü ve dünya çapında en çok satılan premium otomobil üreticisi olarak beş yıldır ilk kez BMW’ye tacını kaybettiğini bildirdi. BMW ve Mini markalarının sadece yüzde 3,9 büyüme ve Mercedes-Benz’in yüzde 11,2 düşüş kaydetmesiyle, premium otomobil üreticilerinin performansı Avrupa’daki en zayıf durumdaydı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>