Volkswagen’in borcu birçok ülkeyi geride bıraktı

0

Volkswagen’in borcu

Pandemi döneminde birçok şirketin daha önce aldığı borçlar, katlanarak artış gösterdi. Finansal anlamda zor durumda kalan Volkswagen’in borcu birçok ülkeyi geride bıraktı.

Volkswagen’in borcu artmaya devam ediyor

Otomotiv sektörünün en büyükleri arasında yer alan Volkswagen, borcu ile dudak uçuklatıyor. Volkswagen’in borcu, birçok ülkenin borcundan bile daha fazla.

Pandemi nedeniyle otomotiv sektöründe üretimler neredeyse tamamen durdu. Bu dönemde otomotiv şirketlerinin yatırımlar için aldığı borçlar da katlanarak arttı. Sektörün en önemli isimlerinden Volkswagen de bu durumdan bir hayli olumsuz etkilendi.

Tüm dünyadaki şirket borçları yüzde 12 arttı ve 9,3 trilyon dolara ulaştı. Bununla birlikte en fazla borcu olan 10 şirketten 5’i, direkt olarak otomotiv şirketleri oldu. Reuters tarafından yapılan bir haberde, Volkswagen’in borcuna dikkat çekildi.

Pandemi döneminin de etkisiyle Volkswagen’in borcu 192 milyar dolara ulaştı. Bu da Volkswagen’in borcunun Macaristan ve Güney Afrika gibi birçok ülkenin borcundan bile daha fazla olduğunu gösteriyor.

Volkswagen’in 2019 yılı gelirine baktığımızda ise 252,6 milyar dolarlık satış geliri ve 4,96 milyar dolarlık net gelir elde ettiğini görüyoruz. Pandemi nedeniyle üretime uzun süre ara verildiği ve satışlar yapılamadığı için 2020 yılında Volkswagen’in gelirinde önemli bir düşüş yaşanabilir.

Borç sıralamasında Volkswagen’in 151 milyar dolar ile Mercedes-Daimler, 138 milyar dolar ile Toyota, 122 milyar dolar ile Ford ve 114 milyar dolar ile BMW takip ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>