Techinside Google News
Techinside Google News

Volvo, 72 bin EX30’u geri çağırıyor!

Volvo, neredeyse 72 bin adet olmak üzere her bir EX30'u geri çağırdığını duyurdu ve bunların hepsi nispeten küçük bir yazılım hatasından kaynaklanıyor.
- Advertisement -

İsveç merkezli otomobil üreticisi Volvo, bugün yayınlanan bir açıklamada EX30 araçlarının kazara orta monitörde bir “test ekranı” oluşturabileceğini; bu ekranın hız göstergesi ve bilgi-eğlence özellikleri de dahil olmak üzere burada gösterilen normal sürüş istatistiklerini engelleyebileceğini söyledi. Hatanın kesin nedeni henüz açıklanmadı.

Sorun ilk olarak geçen ay Volvo’nun özellikle Avustralya’da 1.255 aracı geri çağıracağını duyurmasıyla ortaya çıktı.

Geri çağırma hamlesinde, “Bir yazılım hatası nedeniyle bilgi-eğlence ünitesi ekranı, araç çalıştırılırken test moduna girebilir. Bu, aracın hızı gibi önemli bilgilerin görüntülenmesini engelleyebilir.” ifadesi yer aldı.

“Önemli bilgilerin gösterilmemesi, araçtakilerin ve diğer yol kullanıcılarının yaralanma veya ölüm riskini potansiyel olarak artırabilir.”

Hatayı özellikle sorunlu hale getiren şey, neredeyse diğer tüm arabaların aksine, Volvo’nun tüm araba istatistiklerinin ve hız gibi bilgilerin başka hiçbir yerde değil, merkezi ekranda bulunması. Test ekranı hatası oluştuğunda, sürücüler tam olarak ne kadar hızlı gittikleri konusunda bilgisiz kalıyor ve bu da çok dikkatsiz veya çok dikkatli sürüşe yol açabiliyor ki bunların ikisi de harika değil.

Neyse ki EX30 sahiplerinin, hatanın düzeltilmesi için arabalarını mağazaya veya bayilere götürmeleri gerekmeyecek. Sürüm 1.3.1 olarak adlandırılan bir güncelleme artık kablosuz olarak mevcut, böylece herhangi bir kullanıcı onu indirip kurabilir.

Bu, Volvo’nun yeni otomobillerinde yazılım sorunlarıyla karşılaştığı ilk sefer değil. Volvo’nun kamuoyuna yaptığı açıklamalara göre, üst seviye EX90 aslında tamamen yazılım geliştirmeye odaklanmak için yarım yıl ertelendi. Yazılım ve potansiyel sorunlar söz konusu olduğunda, özellikle de bir aracın önemli bileşenlerinin düzgün çalışması için doğrudan yazılıma bağlı olduğu durumlarda riskler yüksektir.

Volvo otonom sürüş

Bu, Volvo’nun başına bela olan bir sorun bile değil, çünkü tüm otomobil endüstrisi daha ileri düzey yazılım özellikleri sunuyor ve mevcut işlevleri otomobilin merkezi bilgisayarına taşıyor.

Bu, ne olursa olsun bir bilgisayarda çalışması gereken kendi kendine sürüş söz konusu olduğunda özellikle doğru. Bir keresinde Cruise, halihazırda alçakta veya yerde olan bir kişiye çarptıklarında bunu fark edebilmeleri için robot taksilerini güncellemek zorunda kaldı.

Bu güncelleme, Cruise robot taksisinin; çarpışma meydana geldikten sonra durmak yerine farklı bir aracın çarpması sonucu zaten yolda olan bir yayanın üzerinden geçmesi olayına doğrudan bir yanıttı. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir