Volvo Cars Tech Fund, StoreDot’a yatırım yaptı!

0

Volvo Cars’ın risk sermayesi kolu Volvo Cars Tech Fund, StoreDot’a yatırım yaptı. Bir İsrail şirketi olan StoreDot, elektrikli otomobiller için, çok hızlı şarj edilebilen pil teknolojileri geliştiriyor. 

Şirketin verilerine göre bu teknoloji, otomobillere sadece beş dakikalık şarj ile 160 km elektrikli kullanım menzili sunacak. 2030 yılı itibariyle sadece elektrikli otomobiller üreten bir şirket olmayı hedefleyen Volvo Cars, yaptığı bu yatırımla StoreDot ile yakın iş birliği yapacak ve bu heyecan verici yeni pil teknolojileri üzerinde çalışacak.

StoreDot ise Volvo Cars ile birlikte çalışarak teknolojisinin pazara giriş süresini hızlandırmayı amaçlıyor. Şirket, 2024 yılına kadar seri üretime geçmeyi hedefliyor. 

Volvo Cars, StoreDot’a yatırım yapan ilk premium otomobil üreticisi oldu

Her iki şirket arasındaki iş birliği, esas olarak Volvo Cars’ın İsveç’in lider pil üreticisi Northvolt ile geçen yıl kurduğu pil teknolojisi ortak girişimi içinde gerçekleşecek. Volvo Cars, StoreDot’a yaptığı bu yatırımla, iş birliğinden doğan her türlü teknolojiye erişimi güvence altına aldı.

Volvo Cars Tech Fund başkanı Alexander Petrofski konu hakkında şu ifadeleri kullandı;

Sektörümüzdeki en hızlı dönüştürücü olmayı hedefliyoruz. Tech Fund, geleceğin teknoloji liderleriyle ortaklıklar kurarak çok önemli bir rol üstleniyor.

StoreDot’a yatırım yaptık çünkü, hem elektrifikasyon ve karbonsuz mobiliteye olan bağlılığımız hem de bu alanla ilgili düşüncelerimiz karşılıklı olarak çok iyi örtüşüyor. Bu işbirliğinin her iki taraf adına başarıyla ilerlemesi ve çığır açan bu teknolojinin pazara sunulması için çalışmaktan heyecan duyuyoruz.

StoreDot’un çığır açan pil geliştirme teknolojisi, benzersiz bir silikon-dominant anot teknolojisi ve ilgili yazılım entegrasyonu üzerine kurulmuş. Pillerin çok hızlı şarj edilmesini sağlayan bu teknoloji, Volvo Cars’ın daha uzun menzilli, daha hızlı şarj edilen ve daha düşük maliyetli elektrikli otomobiller geliştirme tutkusuyla örtüşüyor.

Volvo Cars, tamamen elektrifikasyonu taahhüt eden ilk otomobil üreticisiydi ve 2030 yılı itibariyle sadece tam elektrikli otomobiller satmayı hedefliyor. Daha şimdiden, 2025 yılı küresel satış hacminin yarısının tam elektrikli otomobillerden oluşması planlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>