VPN hizmetleri veri sızıntısına neden oldu

0

VPN hizmetleri veri sızıntısı

Yaygın bir şekilde kullanılan bazı VPN hizmetleri veri sızıntısına neden oldu. Bu sızıntıyla 21 milyon VPN kullanıcısının verileri sızdırıldı.

VPN hizmetleri veri sızıntısı ile gündemde

VPN araçları özgür bir internet ortamı sunarken, kullanıcıların bazı riskler almasına de neden oluyor. Özellikle de kişisel verilere erişim, VPN hizmetlerinin en önemli eksileri arasında yer alıyor.

Cyber News tarafından paylaşılan verilerde, VPN kaynaklı sorunlar ele alında. Super VPN, Gecko VPN ve Chat VPN bu veri sızıntısının ana gündeminde yer aldı. Darknet’te bu ücretsiz VPN hizmetlerinin veri tabanlarından sızan kişisel veriler paylaşıldı. Yaklaşık 21 milyon kullanıcının verileri sızarken, bunların arasında birçok Türk kullanıcının bulunması da dikkat çekti.

Sızan veriler arasında e-posta adresleri, şifreler, kullanıcı adı ve ödeme bilgilerinden cihaz seri numaralarına kadar birçok kişisel bilgi yer aldı. Büyük çaplı bu veri sızıntısı, VPN hizmetlerini kullanmadan önce detaylı bir şekilde araştırma yapılması gerektiğini bir kez daha gösterdi. VPN hizmetleri özellikle Rusya Çin ve Orta Doğu gibi internet kısıtlamasının çok olduğu ülkeleri hedef alıyor. Burada kullanım mecburiyeti olan kişilerin verilerine erişilerek kişisel bilgileri çalınabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>